Volleyball Schedule

A list of volleyball matches
Fandy.com Staff
Oct 31, 2013

Thursday, Oct. 31
Division IV regional semifinal at Elida
6 p.m.: Monroeville (22-3) vs. McComb (26-0)

Saturday, Oct. 26
Division II district final at Willard High School

7 p.m.: Norwalk vs. Mansfield Madison

Thursday, Oct. 24
Division III district semifinals at Seneca East

6:15 p.m.: Huron vs. Upper Sandusky
30 minutes after first match: Margaretta vs. Mohawk
Division IV district final at Willard
7 p.m.: St. Paul vs. Monroeville

Wednesday, Oct. 23
Division II district semifinals at Seneca East

6:15 p.m.: Norwalk vs. Lexington
30 minutes after first match: Edison vs. Madison

Tuesday, Oct. 22
Division IV district semifinals at Willard

6:15 p.m.: Buckeye Central vs. Monroeville
30 minutes after first match: St. Paul vs. Lucas

Saturday, Oct. 19
Division II sectional at New London

6:15 p.m.: Willard vs. Norwalk
30 minutes after first match: Bellevue vs. Edison
Division III sectional at Bellevue
6:15 p.m.: Margaretta vs. Western Reserve
30 minutes after first match: Gibsonburg vs. Huron
Division IV sectional at Norwalk
6:15 p.m.: Seneca East vs. St. Paul
30 minutes after first match: South Central vs. Monroeville

Thursday, Oct. 17
Division IV sectional at Norwalk

6:15 p.m.: Seneca East vs. Danbury
30 minutes after first match: South Central vs. St. Mary CC
Division IV sectional at Ontario
30 minutes after 6:15 p.m.: match: Col. Crawford vs. Plymouth,

Wednesday, Oct. 16
Division II sectional at New London
Willard vs. Sandusky, 6:15 p.m.
Bellevue vs. Perkins, 30 minutes after first match
Division III sectional at Bellevue
Gibsonburg vs. Oak Harbor, 6:15 p.m.
Margaretta vs. Genoa, 30 minutes after first match
Division III sectional at Mansfield
Bucyrus vs. New London, 6:15 p.m.

Saturday, Oct. 12
St. Paul at Edison, noon
Port Clinton at Northwood Quad, 10 a.m.
Bishop Hartley at Huron, 6 p.m.
Shelby at Monroeville, 6 p.m.
St. Peter's at South Central, 10 a.m.
Plymouth tri-match, 10 a.m.

Thursday, Oct. 10
St. Mary CC at Perkins, 4:30 p.m.
Oak Harbor at Margaretta, 5 p.m.
Elyria Catholic at Vermilion, 7 p.m.
Ontario at Norwalk, 6 p.m.
Port Clinton at Edison, 5 p.m.
Western Reserve at St. Paul, 5:30 p.m.
Huron at Clyde, 4:30 p.m.
Bellevue at Shelby, 5 p.m.
Willard at Liberty-Benton, 7:30 p.m.
Plymouth at Monroeville, 7 p.m.
Mapleton at New London, 5:30 p.m.
South Central at Crestview, 4:30 p.m.
Emmanuel Christian at Danbury, 6 p.m.

Wednesday, Oct. 9
Tiffin Columbian at Bellevue, 5 p.m.
Norwalk at Sandusky, 5 p.m.

Tuesday, Oct. 8
Oak Harbor at Perkins, 4:30 p.m.
Margaretta at St. Mary CC, 5 p.m.
New London at St. Paul, 5:30 p.m.
Vermilion at North Ridgeville, 7 p.m.
Clyde at Port Clinton, 5 p.m.
Crestview at Western Reserve, 5:30 p.m.
Edison at Huron, 4:30 p.m.
Shelby at Willard, 5 p.m.
Monroeville at Mapleton, 7 p.m.
South Central at Plymouth, 5:30 p.m.

Monday, Oct. 7
Sandusky at Marion Harding, 7 p.m.

Saturday, Oct. 5
Clay Invite (Oak Harbor, Bellevue, Huron), 9 a.m.
Mohawk at Margaretta 10 a.m.
Willard, Upper Sandusky at Carey, 10 a.m.
Hillsdale at New London, 1 p.m.
Mansfield Christian at South Central, 10 a.m.

Thursday, Oct. 3
Perkins at Margaretta, 4:30 p.m.
Edison at Clyde, 4:30 p.m.
St. Mary C.C. at Oak Harbor, 4:30 p.m.
Crestview at St. Paul, 5:30 p.m.
Plymouth at Western Reserve, 5:30 p.m.
Norwalk at Willard, 5 p.m.
Huron at Port Clinton, 5 p.m.
Bellevue at Sandusky, 5 p.m.
New London at Monroeville, 7 p.m.
Mapleton at South Central, 5:30 p.m.
Danbury at Northwood, 6 p.m.

Wednesday, Oct. 2
Findlay at St. Paul, 5:30 p.m.
Vermilion at Avon, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 1
St. Mary C.C. at Edison, 4:30 p.m.
Perkins at Port Clinton, 4:30 p.m.
Oak Harbor at Clyde, 4:30 p.m.
Margaretta at Huron, 5 p.m.
Mapleton at Western Reserve, 5:30 p.m.
Monroeville at St. Paul 5:30 p.m.
Vermilion at Midview, 7 p.m.
Bellevue at Norwalk, 5 p.m.
Willard at Tiffin Columbian, 5 p.m.
New London at South Central, 5:30 p.m.
Cardinal Stritch at Danbury, 6 p.m.
Plymouth at Crestview, 5:30 p.m.

Monday, Sept. 30
Danbury at Gibsonburg, 6 p.m.

Thursday, Sept. 26
Port Clinton at St. Mary CC, 4:30 p.m.
Clyde at Perkins, 4:30 p.m.
Huron at Oak Harbor, 4:30 p.m.
Western Reserve at New London, 5:30 p.m.
St. Paul at Plymouth, 5:30 p.m.
Edison at Margaretta, 5 p.m.
Lakewood at Vermilion, 7 p.m.
Ontario at Bellevue, 5 p.m.
Sandusky at Willard, 5 p.m.
Monroeville at South Central, 7 p.m.
Toledo Christian at Danbury, 6 p.m.

Tuesday, Sept. 24
St. Mary CC at Clyde, 4:30 p.m.
Perkins at Huron, 4:30 p.m.
Oak Harbor at Edison, 4:30 p.m.
South Central at St. Paul 5:30 p.m.
Monroeville at Western Reserve, 5:30 p.m.
Margaretta at Port Clinton, 5 p.m.
Vermilion at Bay, 7 p.m.
Shelby at Norwalk, 5 p.m.
Willard at Bellevue, 5 p.m.
Crestview at New London, 5:30 p.m.
Danbury at Ottawa Hills, 6 p.m.
Plymouth at Mapleton, 5:30 p.m.

Monday, Sept. 23
Vermilion at Firelands, 7 p.m.
Norwalk at St. Ursula Academy, 6:30 p.m.
Danbury at Emmanuel Christian, 6 p.m.

Saturday, Sept. 21
Sandusky MLK Invite (Oak Harbor, Huron), 9 a.m.
Port Clinton, Woodmore at Danbury, 10 a.m.
Edison, Bellevue at Springfield Golden Spike Tournament, 10 a.m.
Monroeville, Wynford at Mohawk, 10 a.m.
New Riegel at New London, 10 a.m.
Temple Christian at South Central, 10 a.m.

Thursday, Sept. 19
Western Reserve at South Central, 5:30 p.m.
Sandusky at Shelby, 7:30 p.m.
Huron at St. Mary C.C., 4:30 p.m.
Clyde at Margaretta, 9 a.m.
Edison at Perkins, 4:30 p.m.
St. Paul at Mapleton, 5:30 p.m.
Port Clinton at Oak Harbor, 4:30 p.m.
Rocky River at Vermilion, 7 p.m.
Norwalk at Tiffin Columbian, 5 p.m.
Willard at Ontario, 5:30 p.m.
Crestview at Monroeville, 7 p.m.
New London at Plymouth, 5:30 p.m.
Danbury at Rogers, 6 p.m.

Tuesday, Sept. 17
Edison at Port Clinton, 5 p.m.
Perkins at St. Mary C.C., 4:30 p.m.
Margaretta at Oak Harbor, 5 p.m.
St. Paul at Western Reserve, 5:30 p.m.
Vermilion at Elyria Catholic, 7 p.m.
Tiffin Columbian at Sandusky, 7 p.m.
Norwalk at Ontario, 5:30 p.m.
Clyde at Huron, 4:30 p.m.
Shelby at Bellevue, 5 p.m.
Monroeville at Plymouth, 7 p.m.
New London at Mapleton, 5:30 p.m.
Crestview at South Central, 5:30 p.m.

Monday, Sept. 16
Fostoria St. Wendelin at St. Mary C.C., 5 p.m.
Northwood at Danbury, 6 p.m.

Saturday, Sept. 14
Sandusky at Lorain, 12:30 p.m.
Port Clinton at Evergreen, 10 a.m.
Avon Lake at Huron, 6 p.m.
South Central at Buckeye Central Invitational, 6 p.m.
Margaretta at Shelby, 10 a.m.
Willard at Tiffin Calvert, 10 a.m.

Thursday, Sept. 12
Port Clinton at Clyde, 5 p.m.
Perkins at Oak Harbor, 4:30 p.m.
St. Mary C.C. at Margaretta, 5 p.m.
New London at St. Paul, 5:30 p.m.
North Ridgeville at Vermilion, 7 p.m.
Western Reserve at Crestview, 5:30 p.m.
Huron at Edison, 4:30 p.m.
Sandusky at Norwalk, 5 p.m.
Willard at Shelby, 5 p.m.
Mapleton at Monroeville, 5:30 p.m.
Plymouth at South Central, 5:30 p.m.

Tuesday, Sept. 10
Western Reserve at Plymouth, 5:30 p.m.
Clyde at Edison, 5 p.m.
Port Clinton at Huron, 5 p.m.
Sandusky at Bellevue, 5 p.m.
Margaretta at Perkins, 4:30 p.m.
Oak Harbor at St. Mary C.C., 4:30 p.m.
St. Paul at Crestview, 5:30 p.m.
Avon at Vermilion, 7 p.m.
Willard at Norwalk, 5 p.m.
St. Paul at Crestview, 5:30 p.m.
Monroeville at New London, 5:30 p.m.
South Central at Mapleton, 5:30 p.m.

Wednesday, Aug. 21
Tiffin Calvert at St. Mary C.C., 5 p.m.

Thursday, Aug. 22
Edison at Norwalk, 5 p.m.
Perkins at Willard, 5 p.m.

Saturday, Aug. 24
Perkins at Bellevue, 10 a.m.

Monroeville at Galion, 10 a.m.

Genoa at Oak Harbor, 11 a.m.

Port Clinton at Fremont Ross, 10 a.m.

Margaretta at Fremont St. Joseph, 10 a.m.

Vermilion, Triway at Ashland, 11 a.m.

South Central at St. Mary C.C., 11 a.m.

Western Reserve at Wellington Quad,  10 a.m.

Willard, New London at Seneca East, 1:45 p.m.

Plymouth, St. Peter at Crestline, 10 a.m.

Tuesday, Aug. 27
South Central at Western Reserve, 5:30 p.m.
Mapleton at St. Paul, 5:30 p.m.
St. Mary CC at Huron, 4:30 p.m.
Perkins at Edison, 4:30 p.m.
Oak Harbor at Port Clinton, 4:30 p.m.
Tiffin Columbian at Norwalk, 5 p.m. (reserve, followed by varsity)
Margaretta at Clyde, 5 p.m.
Ontario at Willard, 5 p.m.
Monroeville at Crestview, 5:30 p.m.
Plymouth at New London, 5:30 p.m.
Vermilion at Rocky River, 7 p.m.

Thursday, Aug. 29
Sandusky at Ontario, 7:30 p.m.
Clyde at St. Mary CC, 4:30 p.m.
Western Reserve at Monroeville, 5:30 p.m.
Port Clinton at Margaretta, 5 p.m.
Huron at Perkins, 4:30 p.m.
St. Paul at South Central, 5:30 p.m.
Edison at Oak Harbor, 4:30 p.m.
Bay at Vermilion, 7 p.m.
Norwalk at Shelby, 7:30 p.m.
Bellevue at Willard, 5 p.m.
New London at Crestview, 5:30 p.m.
Mapleton at Plymouth, 5:30 p.m.

Saturday, Aug. 31
Perkins, Norwalk at Norwalk Invitational, 9 a.m.
St. Paul at Sidney Lehman Invitational, 9 a.m.
St. Mary CC at Fremont St. Joseph quad, 10 a.m.
Western Reserve at Galion Quad, 10 a.m.
Mohawk at New London, 10 a.m.
South Central at Lucas tri-match, 10 a.m.

Tuesday, Sept. 3
New London at Western Reserve, 5:30 p.m.
Willard at Sandusky, 7 p.m.
St. Mary CC at Port Clinton, 4:30 p.m.
Perkins at Clyde, 4:30 p.m.
Oak Harbor at Huron, 4:30 p.m.
Plymouth at St. Paul, 5:30 p.m.
South Central at Monroeville, 5:30 p.m.
Margaretta at Edison, 5 p.m.
Vermilion at Lakewood, 7 p.m.
Notre Dame Academy at Norwalk, 6:30 p.m.

Thursday, Sept. 5
Western Reserve at Mapleton, 5:30 p.m.
Edison at St. Mary C.C., 4:30 p.m.
Port Clinton at Perkins, 4:30 p.m.
Clyde at Oak Harbor, 4:30 p.m.
Huron at Margaretta, 5 p.m.
St. Paul at Monroeville, 5:30 p.m.
Midview at Vermilion, 7 p.m.
Norwalk at Bellevue, 5 p.m.
Tiffin Columbian at Willard, 5 p.m.
South Central at New London, 5:30 p.m.
Crestview at Plymouth, 5:30 p.m.

Saturday, Sept. 7
Sandusky, Perry, Shaker Heights at North Ridgeville, 7 p.m.
Monroeville at Tiffin Calvert, 11 a.m.
Margaretta at Galion, 10 a.m.
Perkins at Avon Invite, 9 a.m.
Danbury, Lake at Oak Harbor, 10 a.m.
Berea-Midpark, Seneca East, Vermilion at Wellington, 10 a.m.
Clyde at Genoa, 10 a.m.
Magnificat Showcase Tournament (Norwalk), 9 a.m.
South Central at Colonel Crawford, 10 a.m.

Monday, Sept. 9
Sandusky at Fremont Ross, 7 p.m.