SMCC, Margaretta, Sandusky open swim season

St. Mary CC came away with three wins in a pair of tri-meets for its girls and boys swim teams against Fremont St. Joe and Toledo Central Catholic.
Fandy.com Staff
Dec 1, 2010

St. Mary CC came away with three wins in a pair of tri-meets for its girls and boys swim teams against Fremont St. Joe and Toledo Central Catholic.

The boys team piled up six first-place spots; the 200 medley relay (Albert Vargas, Nick Dudenhoefer, Trevor Durnwald, Danny DeChant) won in 1:58.66, and the 400 freestyle relay (DeChant, Dudenhoefer, Durnwald, Vargas) turned in a 4:06.62. Dudenhoefer won the 200 freestyle (2:14.58) and 100 breaststroke (1:15.62), DeChant was first in the 100 freestyle (59.06).

The Panther girls won the 400 freestyle relay (Carliann Schwerer, Colette DeRiso, Taylor Hodgkinson, Catherine Gallagher) won in 4:32.27, and Gallgaher was first in the 200 IM (2:32.77) and 100 butterfly (1:09.78). Schwerer won the 100 backstroke (1:14.43)

Girls

Fremont St. Joe 48, St. Mary CC 45

Fremont St. Joe 53, Toledo CC 40

St. Mary CC 56, Toledo CC 37

Boys

St. Mary CC 51, Fremont St. Joe 38

Fremont St. Joe CC 60, Toledo CC 24

St. Mary CC 58, Toledo CC 28

Girls 200 Yard Medley Relay -- 1, Tol. CC (Skorupski, Emily, Funka, Alexa, Shaheen, Rebecca, Kaucher, Erinn), 2:15.86. 2,SMCC (Gallagher, Catherine, Szatala, Ashley, Schwerer, Carliann, Hodgkinson, Taylor), 2:19.05. 3, SJCC (Stierwalt, Katie, Wasson, Jackie, Ronski, Emily, Darr, Carolina), 2:21.14.

Boys 200 Yard Medley Relay -- 1 ,SMCC (Vargas, Albert, Dudenhoefer, Nick, Durnwald, Trevor, DeChant, Danny ), 1:58.66. 2, SJCC (Young, Alex, Culbert, Adam, Rodriguez, Zeke, Staib, Aaron), 2:17.35. 3, SJCC (Swint, Aaron, Wasson, David, Hall, Darrell, Wurzel, Jacob), 2:22.42.

Girls 200 Yard Freestyle -- 1, Kaucher, Erinn, Tol CC, 2:15.86. 2, Schwerer, Carliann, SMCC, 2:24.06. 3, Koppert, Stephanie, Tol CC, 2:39.75. 4, Kieffer, Samantha, SJCC, 2:42.80. 5, DeRiso, Colette, SMCC, 2:49.81. 6, Swint, Abbey, SJCC, 2:52.06.

Boys 200 Yard Freestyle -- 1, Dudenhoefer, Nick, SMCC, 2:14.58. 2, Lee, Nick, Tol CC, 2:23.62. 3, Reineck, Robert, SJCC, 2:25.58. 4, Shivak, Nathan, SMCC, 2:33.76. 5, Beck, Max, SJCC, 2:37.38.

Girls 200 Yard IM -- 1, Gallagher, Catherine, SMCC, 2:32.77. 2, Ronski, Emily, SJCC, 2:43.54. 3, Funka, Alexa, Tol CC, 2:52.07. 4, Shaheen, Rebecca, Tol CC, 2:56.01. 5, Stierwalt, Katie, SJCC, 3:07.21. 6, Szatala, Ashley, SMCC, 3:27.79.

Boys 200 Yard IM -- 1, Axe, Austin, Tol CC, 2:27.78. 2, Vargas, Albert, SMCC, 2:37.51.

Girls 50 Yard Freestyle -- 1, Binsack, Leah, SJCC, 29.59. 2, Darr, Carolina, SJCC, 30.64. 3, Hodgkinson, Taylor, SMCC, 31.71. 4, McCabe, Alexis, SMCC, 33.65. 5, Wolf, Montana, Tol CC, 43.44. 6, Mahoney, Jordan, Tol CC, 45.14.

Boys 50 Yard Freestyle -- 1, Reineck, Robert, SJCC, 25.04. 2, DeChant, Danny, SMCC, 25.58. 3, Beck, Max, SJCC, 30.58. 4, Cook, Brian, Tol CC, 33.60. 5, Robinson, Trenton, Tol CC, 35.08. 6, Boyd, Andy, SMCC, 35.33.

Girls 100 Yard Butterfly -- 1, Schwerer, Carliann, SMCC, 1:14.43. 2, Funka, Alexa, Tol CC, 1:20.68. 3, Shaheen, Rebecca, Tol CC, 1:21.09. 4, Lochotzki, Samantha,SMCC, 1:38.02.

Boys 100 Yard Butterfly -- 1, Durnwald, Trevor, SMCC, 1:05.16. 2, Rodriguez, Zeke, SJCC, 1:17.91.

Girls 100 Yard Freestyle -- 1, Ronski, Emily, SJCC, 1:03.62. 2, Binsack, Leah, SJCC, 1:07.40. 3, Hodgkinson, Taylor, SMCC, 1:13.63. 4, DeRiso, Colette, SMCC, 1:17.84. 5, Marious, Sydni, Tol CC, 1:32.91. 6, Hayes, Taylor, Tol CC, 1:59.66.

Boys 100 Yard Freestyle -- 1, DeChant, Danny, SMCC, 59.06. 2, Young, Alex, SJCC, 1:02.26. 3, Culbert, Adam, SJCC, 1:06.99. 4, Shivak, Nathan, SMCC, 1:13.15. 5, Cook, Brian, Tol CC, 1:17.. 6, Robinson, Trenton, Tol CC, 1:19.31.

Girls 500 Yard Freestyle -- 1, Kaucher, Erinn, Tol CC, 6:09.71. 2, Ebert, Courtney, SJCC, 6:53.77. 3, Dudenhoefer, Caitlin, SMCC, 7:12.22. 4, Skorupski, Emily, Tol CC, 7:30.65. 5, Adams, Erica, SJCC, 7:49.21. 6, Ito, Nana, SMCC, 9:06.83.

Boys 500 Yard Freestyle -- 1, Durnwald, Trevor, SMCC, 5:59.49. 2, Murray, Nick, SMCC, 6:16.65. 3, Hall, Darrell, SJCC, 8:21.71. 4, Wurzel, Jacob, SJCC, 9:04.78.

Girls 200 Yard Freestyle Relay -- 1, SJCC (Darr, Carolina, Baker, Taylor, Binsack, Leah, Ronski, Emily ), 2:00.66. 2, SMCC (McCabe, Alexis, Lochotzki, Samantha, Szatala, Ashley, DeRiso, Colette), 2:19.64. 3, SJCC (Yeckley, Kayla, Fulwider, Brigette, Engeman, Sarah, Swint, Abbey ), 2:21.57. 4, Toledo Central Catholic-OH 'A' (Hayes, Taylor, Wolf, Montana, Mahoney, Jordan, Koppert, Stephanie), 2:45.86.

Boys 200 Yard Freestyle Relay -- 1, SJCC (Beck, Max, Culbert, Adam, Rodriguez, Zeke, Reineck, Robert ), 1:52.65. 2, Toledo Central Catholic-OH 'A' (Lee, Nick, Robinson, Trenton, Cook, Brian, Axe, Austin), 2:03.16. 3,SMCC (Boyd, Andy, Mormina, Carlo, Ritzenthaler, Dave, Shivak, Nathan), 2:20.15. 4, Fremont ST Joseph Central Cath-OH 'B' (Carl, Clif, Wasson, David, Ysasi, Ben, Staib, Aaron ), 2:24.04.

Girls 100 Yard Backstroke -- 1, Gallagher, Catherine, SMCC, 1:09.78. 2, Kieffer, Samantha, SJCC, 1:18.63. 3, Stierwalt, Katie, SJCC, 1:18.73. 4, Koppert, Stephanie, Tol CC, 1:31.13. 5, Fels, Shelby, Tol CC, 1:51.37.

Boys 100 Yard Backstroke -- 1, Axe, Austin, Tol CC, 1:05.61. 2, Vargas, Albert, SMCC, 1:07.55. 3, Young, Alex, SJCC, 1:17.15. 4, Murray, Nick, SMCC, 1:21.61. 5, Swint, Aaron, SJCC, 1:27.21.

Girls 100 Yard Breaststroke -- 1, Wise, Christine, SJCC, 1:34.55. 2, Dudenhoefer, Caitlin, SMCC, 1:35.88. 3, Szatala, Ashley, SMCC, 1:39.65. 4, Wasson, Jackie, SJCC, 1:41.73. 5, Boyle, Alisa, Tol CC, 1:43.31. 6, Marious, Sydni, Tol CC, 2:13.88.

Boys 100 Yard Breaststroke -- 1, Dudenhoefer, Nick, SMCC, 1:15.62. 2, Lee, Nick, Tol CC, 1:17.84. 3, Culbert, Adam, SJCC, 1:27.44. 4, Wasson, David, SJCC, 1:30.69. 5, Ritzenthaler, Dave, SMCC, 1:36.84.

Girls 400 Yard Freestyle Relay -- 1,SMCC (Schwerer, Carliann, DeRiso, Colette, Hodgkinson, Taylor, Gallagher, Catherine ), 4:32.27. 2, Toledo Central Catholic-OH 'A' (Funka, Alexa, Skorupski, Emily, Boyle, Alisa, Kaucher, Erinn), 4:34.49. 3, SJCC (Binsack, Leah, Stierwalt, Katie, Ebert, Courtney, Kieffer, Samantha 17), 4:43.29. 4, SMCC (Ito, Nana, McCabe, Alexis, DeRiso, Noelle, Dudenhoefer, Caitlin), 5:26.34. 5, SJCC (Yeckley, Kayla, Fulwider, Brigette, Wojdyla, Kylie, Darr, Carolina), 5:32.45.

Boys 400 Yard Freestyle Relay -- 1, SMCC (DeChant, Danny, Dudenhoefer, Nick, Durnwald, Trevor, Vargas, Albert), 4:06.62. 2, SJCC(Beck, Max, Swint, Aaron, Reineck, Robert, Young, Alex), 4:31.67. 3, Tol. CC (Robinson, Trenton, Lee, Nick, Cook, Brian, Axe, Austin), 4:48.29. 4, Fremont ST Joseph Central Cath-OH 'B' (Staib, Aaron, Hall, Darrell, Carl, Clif, Wurzel, Jacob), 5:38.25. 5, SMCC (Boyd, Andy, Mormina, Carlo, Ritzenthaler, Dave, Murray, Nick), 5:39.05.

Polar Bears split with Steele

At Castalia, the Margaretta girls came away 122-63 winner against Amherst Steele at Castalia, while the Comets posted a 126-54 decision in the boys meet.

The girls collected eight first-place finishes in all, including wins in all three relays. The 200 medley relay (Shelby Mapus, Christy Miller, Rachel Patten, Amanda Carroll) won in 2:10.34, the 200 freestyle relay (Ashley Traczek, Mapus, Miller, Sydney Craig) won in 1:52.74, and the 400 freestyle relay (Craig, Patten, Traczek, Carroll) were first in 4:05.80.

Patten won the 200 IM (2:32.36) and 500 freestyle (6:01.97), Craig -- a two-time state qualifer -- won the 50 (26.0 seconds) and 100 freestyles (57.21).

In diving Jessica Paul (143.0) and state-qualifier Tyler Beekman (181.75) both won the event.

GIRLS: 1. Margaretta 122, 2 Amherst Steele 63

BOYS: 1. Amherst Steele 126, 2. Margaretta 54

Girls 200 Yard Medley Relay -- 1, Marg. (Mapus, Shelby, Miller, Christy 13, Patten, Rachel, Carroll, Amanda ), 2:10.34. 2, Steele (Braid, Jessica, Beach, Alyssa, Loushin, Stacy, Remster, Kiersten ), 2:13.26. 3, Marg. (Taylor, Gabriel, Schmid, Hannah 13, Eisenhauer, Megan, Gamez, Allison ), 2:26.40.

Boys 200 Yard Medley Relay -- 1, Steele (Pecze, Dominic, Moore, Tyler, Keeling, Frankie, Scalli, John ), 1:46.17. 2, Marg. (Balduff, Drew, Steager, Jon, Stierhoff, Jacob, Swartz, Cameron ), 1:58.62. 3, Steele (Shinsky, Matt, Zappa, Marcus, Firment, Ryan, Machovina, Alex ), 1:59.30. 4, Marg. (Dority, Dylan, Stanley, Noah, Balduff, Trent 14, Eisenhauer, Logan 14), 2:09.92. 5, Steele (Sailer, Alex, Riegler, Adam, Pecze, Gabe, Kuhl, Matt ), 2:16.04.

Girls 200 Yard Freestyle -- 1, Loushin, Stacy, Steele, 2:11.13. 2, Traczek, Ashley, CAMA, 2:11.73. 3, Swift, Natalie, Steele, 2:31.66. 4, Eddy, Carli, CAMA, 2:33.32. 5, Rice, Halle, CAMA, 2:36.97.

Boys 200 Yard Freestyle -- 1, Pecze, Dominic, Steele, 1:49.72. 2, Machovina, Alex, Steele, 2:05.33. 3, Stratton, Chris, CAMA, 2:11.16. 4, Janasko, Mike, Steele, 2:11.37. 5, Sullivan, Dalton, CAMA, 2:15.36.

Girls 200 Yard IM -- 1, Patten, Rachel, CAMA, 2:32.36. 2, Mapus, Shelby, CAMA, 2:38.70. 3, Beach, Alyssa, Steele, 2:42.37. 4, Braid, Jessica, Steele, 2:57.00. 5, Burgett, Cortney, Steele, 2:58.59.

Boys 200 Yard IM -- 1, Keeling, Frankie, Steele, 2:11.59. 2, Scalli, John, Steele, 2:15.38. 3, Zappa, Marcus, Steele, 2:20.27. 4, Balduff, Drew, CAMA, 2:27.35. 5, Swartz, Cameron, CAMA, 2:32.07.

Girls 50 Yard Freestyle -- 1, Craig, Sydney, CAMA, 26.00. 2, Carroll, Amanda, CAMA, 28.49. 3, Gamez, Allison, CAMA, 31.70. 4, Board, Alexa, Steele, 32.63. 5, Camp, Caitee, Steele, 32.76.

Boys 50 Yard Freestyle -- 1, Moore, Tyler, Steele, 24.36. 2, Orshoski, Joe, CAMA, 24.57. 3, Diehl, Aaron, Steele, 25.01. 4, Braun, Zach, CAMA, 25.23. 5, Eisenhauer, Logan, CAMA, 26.71.

Girls 1 mtr Diving -- 1, Paule, Jessica, CAMA, 143.00. 2, Spicer, Ryan, CAMA, 120.50. 3, Vilagi, Hannah, Steele, 107.95.

Boys 1 mtr Diving -- 1, Beekman, Tyler, CAMA, 181.75. 2, Anderson, James, Steele, 105.45.

Girls 100 Yard Butterfly -- 1, Loushin, Stacy, Steele, 1:03.65. 2, Beach, Alyssa, Steele, 1:13.83. 3, Traczek, Ashley, CAMA, 1:15.36. 4, Keller, Paige, CAMA, 1:29.27. 5, Eisenhauer, Megan, CAMA, 1:39.36.

Boys 100 Yard Butterfly -- 1, Keeling, Frankie, Steele, 57.38. 2, Scalli, John, Steele, 1:02.59. 3, Stierhoff, Jacob, CAMA, 1:03.41. 4, Firment, Ryan, Steele, 1:06.74. 5, Balduff, Trent, CAMA, 1:18.91.

Girls 100 Yard Freestyle -- 1, Craig, Sydney, CAMA, 57.21. 2, Carroll, Amanda, CAMA, 1:03.70. 3, Remster, Kiersten, Steele, 1:06.09. 4, Rice, Halle, CAMA, 1:11.59. 5, Richards, Gabrielle, Steele, 1:12.13.

Boys 100 Yard Freestyle -- 1, Richards, Michael, Steele, 55.69. 2, Diehl, Aaron, Steele, 56.07. 3, Zappa, Marcus, Steele, 56.48. 4, Orshoski, Joe, CAMA, 56.97. 5, Braun, Zach, CAMA, 58.66.

Girls 500 Yard Freestyle -- 1, Patten, Rachel, CAMA, 6:01.97. 2, Miller, Christy, CAMA, 6:32.81. 3, Braid, Jessica, Steele, 6:42.53. 4, Swift, Natalie, Steele, 7:02.32. 5, Stacy, Jessica, CAMA, 7:22.27.

Boys 500 Yard Freestyle -- 1, Machovina, Alex, Steele, 5:28.48. 2, Janasko, Mike, Steele, 5:54.74. 3, Malobabic, Niko, Steele, 6:07.62. 4, Stierhoff, Jacob, CAMA, 6:17.73. 5, Stratton, Chris, CAMA, 6:30.85.

Girls 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Marg. (Traczek, Ashley, Mapus, Shelby, Miller, Christy 13, Craig, Sydney ), 1:52.74. 2, Marg. (Taylor, Gabriel, Keller, Paige, Braun, Audrey 13, Rice, Halle ), 2:04.20. 3, Steele (Board, Alexa, Burgett, Cortney, Del Valle, Sophia, Swift, Natalie ), 2:09.70.

Boys 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Steele (Diehl, Aaron, Richards, Michael, Zappa, Marcus, Machovina, Alex ), 1:40.77. 2, Marg. (Braun, Zach, Stratton, Chris, Swartz, Cameron, Orshoski, Joe ), 1:42.47. 3, Marg. (Balduff, Trent 14, Sullivan, Dalton, Griffith, Luke 13, Eisenhauer, Logan 14), 1:47.14.

Boys 100 Yard Backstroke -- 1, Pecze, Dominic, Steele, 55.00. 2, Balduff, Drew, CAMA, 1:06.49. 3, Richards, Michael, Steele, 1:08.53.

Girls 100 Yard Breaststroke -- 1, Remster, Kiersten, Steele, 1:18.53. 2, Miller, Christy, CAMA, 1:20.17. 3, Schmid, Hannah, CAMA, 1:26.40. 4, Board, Alexa, Steele, 1:31.07. 5, Parkhurst, Kasey, CAMA, 1:31.30.

Boys 100 Yard Breaststroke -- 1, Moore, Tyler, Steele, 1:08.26. 2, Sullivan, Dalton, CAMA, 1:17.10. 3, Steager, Jon, CAMA, 1:18.25. 4, Shinsky, Matt, Steele, 1:20.01. 5, Kuhl, Matt, Steele, 1:21.19.

Girls 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Marg. (Craig, Sydney, Patten, Rachel, Traczek, Ashley, Carroll, Amanda ), 4:05.80. 2, Steele (Loushin, Stacy, Braid, Jessica, Beach, Alyssa, Remster, Kiersten ), 4:28.40. 3, Marg. (Rice, Halle, Keller, Paige, Lane, Karli, Gamez, Allison ), 4:51.87.

Boys 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Steele (Scalli, John, Keeling, Frankie, Pecze, Dominic, Moore, Tyler ), 3:32.46. 2, Steele (Janasko, Mike, Richards, Michael, Malobabic, Niko, Diehl, Aaron ), 3:55.34. 3, Marg. (Braun, Zach, Stratton, Chris, Orshoski, Joe, Balduff, Drew ), 3:57.61. 4, Marg. (Stierhoff, Jacob, Tucker, Jerrid, Eisenhauer, Logan 14, Sullivan, Dalton ), 4:12.64. 5, Steele (Kneisel, Jordan, Janasko, Mark, Montgomery, Robert, Ault, Jordan ), 4:36.56.

Ross sweeps Sandusky

At Fremont, the Fremont Ross swimmers swept Sandusky on Tuesday night in their first meet of the season.

Sandusky sophomore Taylor Vargo, the reigning state champion in the 100-yard breaststroke, earned a pair of individual wins for the Blue Streaks in the 100 breaststroke (1:09.32) and the 200 Individual Medley (2:14.06). Ashley Ahlers won the 50 free for Sandusky in 26.01 and Sarah Miller won the 100 backstroke in 1:09.13. The Blue Streak girls fell 95-81.

For the Sandusky boys, Jack Stauffer took the 100 backstroke (1:01.55), Brock Cremean the 100 breaststroke (1:13.14) and together with Jeremy White and Zach Waddington they helped the Blue Streaks win the 200 medley relay (1:50.70). Eric Bondarenko won the 50 free for the boys in 23.62. Fremont won the boys meet, 122-61.

Women

1, Fremont Ross High School, 95. 2, Sandusky, 81.

Men

1, Fremont Ross High School, 122. 2, Sandusky, 61.

Girls 200 Yard Medley Relay -- 1, Fremont Ross High School 'B' (Waggoner, Taylor Z SR, Duncan, Laura E SO, Hawk, Megan FR, Miller, Sammi A JR), 1:54.25. 2, Sandusky 'A' (Miller, Sarah JR, Murray, Mary JR, Smith, Sammy FR, Ahlers, Ashley SO), 2:03.35. 3, Fremont Ross High School 'A' (Swigart, Devyn SO, Minier, Danielle JR, Overmyer, Alesha JR, Silva, Ellen SR), 2:03.79. 4, Sandusky 'B' (Lerro, Hannah SR, Hofer, Elisha FR, Barman, Molly SR, Linden, Taylor JR), 2:20.35.

Boys 200 Yard Medley Relay -- 1, Sandusky 'A' (Stauffer, Jack SO, Cremean, Brock JR, White, Jeremy SO, Waddington, Zach JR), 1:50.70. 2, Fremont Ross High School 'A' (Dorobek, Harry

M SR, Yuhas, Eric SR, Moor, Graham SO, Carnicom, Bobby JR), 1:52.10. 3, Fremont Ross High School 'B' (Hoffman, Christopher SO, Michael, Collin JR, Yanes, Chris M SR, Hoelzer, Brandon JR), 2:00.51. 4, Sandusky 'B' (Widman, Lucas SR, Mingus, Mike SO, Meyers, Zach FR, Flynn, Treven JR), 2:12.58.

Girls 200 Yard Freestyle -- 1, Duncan, Laura E, Fremont, 2:08.16. 2, Murray, Mary, Sandusky, 2:13.07. 3, Smith, Helen, Sandusky, 2:14.12. 4, Phillips, Holly, Fremont, 2:18.99. 5, Yuhas, Amy, Fremont, 2:20.38. 6, Wahl, Caroline, Sandusky, 2:38.79. --, Frew, Zenaida, Fremont, X2:30.88. --, Cornell, Madison, Fremont, X3:17.87.

Boys 200 Yard Freestyle -- 1, Hoffman, Alex J, Fremont, 1:53.29. 2, Wasserman, Keith, Fremont, 1:56.94. 3, Kosakowski, Scott M, Fremont, 2:00.54. 4, Waddington, Zach, Sandusky,

2:05.61. 5, Mingus, Mike, Sandusky, 2:25.37. 6, Widman, Lucas, Sandusky, 2:27.89. 7, Kingsborough, Luke, Fremont, x2:28.29.

Girls 200 Yard IM -- 1, Vargo, Taylor, Sandusky, 2:14.06. 2, Minier, Danielle, Fremont, 2:31.79. 3, Smith, Sammy, Sandusky, 2:35.80. 4, Swigart, Devyn, Fremont, 2:41.02. 5, Barman, Molly, Sandusky, 2:43.82.

Boys 200 Yard IM -- 1, Yuhas, Eric, Fremont, 2:10.46. 2, Stauffer, Jack, Sandusky, 2:15.42. 3, Moor, Graham, Fremont, 2:21.90. 4, Wilhelm, Luke, Fremont, 2:25.79. 5, Cremean, Brock, Sandusky, 2:30.06. 6, Meyers, Zach, Sandusky, 2:42.28.

Girls 50 Yard Freestyle -- 1, Ahlers, Ashley, Sandusky, 26.01. 2, Silva, Ellen, Fremont, 26.96. 3, Lippus, Holly, Sandusky, 27.26. 4, Moyer, Emily, Fremont, 27.59. 5, Willis, McKenna, Fremont, 31.12. 6, Linden, Taylor, Sandusky, 32.81. 7, Wylie, Sarah E, Fremont, x33.41. 8, Wimmer, Lauren, Sandusky, x41.55. --, Golden, Brittany, Fremont, X37.61. --, Keeran, Shelby, Fremont, X39.90. --, Bondra, Kelly, Fremont, X40.99.

Boys 50 Yard Freestyle -- 1, Bondarenko, Eric, Sandusky, 23.62. 2, Carnicom, Bobby, Fremont, 25.00. 3, Hoelzer, Brandon, Fremont, 25.67. 4, Berryman, Jacob, Fremont, 27.78. 5, Flynn, Treven, Sandusky, 28.06. 6, McHugh, Scott, Fremont, x30.15. 7, Lippus, Spencer, Sandusky, 34.04. 8, Fuqua, Brock, Sandusky, x35.26. --, Harkness, TJ, Fremont, X27.06. --, Loose, Chris, Fremont, X30.18. --, Burrows, Troy, Fremont, X30.52. --, Zamora, Lorenzo, Fremont, X31.93. --, Hall, Michael, Fremont, X35.68. --, Henry, Dylan, Fremont, X36.19.

Girls 1 mtr Diving -- 1, London, Eve, Sandusky, 197.20.

Boys 1 mtr Diving -- 1, Foos, Brett, Fremont, 156.10. 2, Schueren, Jared, Fremont, 150.15. 3, Rodd, Adam, Fremont, 142.85.

Girls 100 Yard Butterfly -- 1, Miller, Sammi A, Fremont, 1:03.29. 2, Overmyer, Alesha, Fremont, 1:08.68. 3, Smith, Sammy, Sandusky, 1:14.61. 4, Barman, Molly, Sandusky, 1:19.36. 5, Lerro, Hannah, Sandusky, 1:25.81.

Boys 100 Yard Butterfly -- 1, Moor, Graham, Fremont, 56.89. 2, White, Jeremy, Sandusky, 1:03.19. 3, Hoffman, Christopher, Fremont, 1:08.40. 4, Dorobek, Harry M, Fremont, 1:08.91. 5, Muscioni, Tony, Sandusky, 1:16.06. 6, Michael, Collin, Fremont, x1:27.08.

Girls 100 Yard Freestyle -- 1, Hawk, Megan, Fremont, 57.33. 2, Lippus, Holly, Sandusky, 1:00.41. 3, Ahlers, Ashley, Sandusky, 1:02.28. 4, Moyer, Emily, Fremont, 1:03.69. 5, Miller, Sarah, Sandusky, 1:03.86. 6, Overmyer, Alesha, Fremont, 1:04.67. 7, Hofer, Elisha, Sandusky, x1:14.03. --, Wylie, Sarah E, Fremont, X1:17.13. --, Keeran, Shelby, Fremont, X1:30.69. --, Bondra, Kelly, Fremont, X1:35.09.

Boys 100 Yard Freestyle -- 1, Wasserman, Keith, Fremont, 51.23. 2, Waddington, Zach, Sandusky, 51.72. 3, Bondarenko, Eric, Sandusky, 52.11. 4, Wilhelm, Luke, Fremont, 55.70. 5, Flynn, Treven, Sandusky, 1:09.62. 6, Burrows, Troy, Fremont, 1:09.92. 7, Zamora, Lorenzo, Fremont, x1:18.06. 8, Fuqua, Brock, Sandusky, x1:24.06.

Girls 500 Yard Freestyle -- 1, Waggoner, Taylor Z, Fremont, 5:32.99. 2, Smith, Helen, Sandusky, 5:57.68. 3, Yuhas, Amy, Fremont, 6:10.64. 4, Fisher, Natasha, Fremont, 6:23.27. 5, Wahl, Caroline, Sandusky, 7:01.53.

Boys 500 Yard Freestyle -- 1, Hoffman, Alex J, Fremont, 5:16.28. 2, Yuhas, Eric, Fremont, 5:18.02. 3, Kosakowski, Scott M, Fremont, 5:27.38. 4, Yanes, Chris M, Fremont, x5:38.30. 5, White, Jeremy, Sandusky, 5:41.60. 6, Carnicom, Bobby, Fremont, x6:11.21. 7, Muscioni, Tony, Sandusky, 7:14.33. 8, Linden, David, Sandusky, 8:04.01.

Girls 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Fremont Ross High School 'A' (Miller, Sammi A JR, Hawk, Megan FR, Duncan, Laura E SO, Waggoner, Taylor Z SR), 1:42.80. 2, Sandusky 'A' (Ahlers, Ashley SO, Lippus, Holly SR, Miller, Sarah JR, Vargo, Taylor SO), 1:45.52. 3, Fremont Ross High School 'B' (Overmyer, Alesha JR, Minier, Danielle JR, Moyer, Emily FR, Silva, Ellen SR), 1:49.78. 4, Fremont Ross High School 'C' (Phillips, Holly SO, Frew, Zenaida JR, Willis, McKenna FR, Fisher, Natasha SR), x2:00.67. 5, Sandusky 'B' (Lerro, Hannah SR, Linden, Taylor JR, Smith, Helen JR, Wahl, Caroline SR), 2:04.00. 6, Sandusky 'C' (Wimmer, Lauren FR, Wells, Savannah FR, Hofer, Elisha FR, London, Eve SR), x2:41.36. 7, Fremont Ross High School 'D' (Cornell, Madison FR, Bondra, Kelly FR, Keeran, Shelby FR, Golden, Brittany FR), x2:41.62.

Boys 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Fremont Ross High School 'A' (Wasserman, Keith JR, Wilhelm, Luke SR, Kosakowski, Scott M SO, Hoffman, Alex J SR), 1:37.37. 2, Fremont Ross High School 'B' (Hoffman, Christopher SO, Berryman, Jacob JR, Hoelzer, Brandon JR, Yanes, Chris M SR), 1:44.86. 3, Sandusky 'A' (Cremean, Brock JR, Bondarenko, Eric SR, Meyers, Zach FR, Widman, Lucas SR), 1:46.53. 4, Fremont Ross High School 'C' (McHugh, Scott FR, Loose, Chris JR, Kingsborough, Luke JR, Burrows, Troy FR), x2:04.22. 5, Sandusky 'B' (Lippus, Spencer FR, Mingus, Mike SO, Muscioni, Tony SO, Linden, David FR), 2:04.69. 6, Fremont Ross High School 'D' (Rodd, Adam FR, Sloma, Mason SO, Schueren, Jared SR, Foos, Brett JR), x2:07.27. 7, Fremont Ross High School 'E' (Harkness, TJ JR, Hall, Michael SO, Henry, Dylan FR, Zamora, Lorenzo FR), x2:14.62.

Girls 100 Yard Backstroke -- 1, Miller, Sarah, Sandusky, 1:09.13. 2, Phillips, Holly, Fremont, 1:11.93. 3, Swigart, Devyn, Fremont, 1:12.48. 4, Silva, Ellen, Fremont, 1:16.41. 5, Lerro, Hannah, Sandusky, 1:16.87. 6, Linden, Taylor, Sandusky, 1:25.71. --, Frew, Zenaida, Fremont, X1:27.31. --, Golden, Brittany, Fremont, XDQ.

Boys 100 Yard Backstroke -- 1, Stauffer, Jack, Sandusky, 1:01.55. 2, Dorobek, Harry M, Fremont, 1:06.15. 3, Kingsborough, Luke, Fremont, 1:12.53. 4, Hoffman, Christopher, Fremont, 1:13.39. 5, Widman, Lucas, Sandusky, 1:14.21. 6, Berryman, Jacob, Fremont, x1:23.50. 7, Henry, Dylan, Fremont, x1:58.30.

Girls 100 Yard Breaststroke -- 1, Vargo, Taylor, Sandusky, 1:09.32. 2, Murray, Mary, Sandusky, 1:16.04. 3, Minier, Danielle, Fremont, 1:16.38. 4, Fisher, Natasha, Fremont, 1:28.29. 5, Hofer, Elisha, Sandusky, 1:31.43. 6, Willis, McKenna, Fremont, 1:44.56. 7, Wimmer, Lauren, Sandusky, x1:46.20.

Boys 100 Yard Breaststroke -- 1, Cremean, Brock, Sandusky, 1:13.14. 2, Michael, Collin, Fremont, 1:18.41. 3, Sloma, Mason, Fremont, 1:21.18. 4, Meyers, Zach, Sandusky, 1:25.88. 5, Linden, David, Sandusky, 1:28.86. 6, Lippus, Spencer, Sandusky, x1:34.15. 7, Hall, Michael, Fremont, 1:47.10. --, Harkness, TJ, Fremont, DQ.

Girls 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Fremont Ross High School 'A' (Miller, Sammi A JR, Hawk, Megan FR, Duncan, Laura E SO, Waggoner, Taylor Z SR), 3:48.77. 2, Sandusky 'A' (Lippus, Holly SR, Smith, Helen JR, Murray, Mary JR, Vargo, Taylor SO), 4:03.62. 3, Fremont Ross High School 'B' (Swigart, Devyn SO, Yuhas, Amy SR, Moyer, Emily FR, Phillips, Holly SO), 4:15.88. 4, Sandusky 'B' (Barman, Molly SR, Smith, Sammy FR, Wahl, Caroline SR, Wimmer, Lauren FR), 5:02.40.

Boys 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Fremont Ross High School 'A' (Wasserman, Keith JR, Wilhelm, Luke SR, Yuhas, Eric SR, Hoffman, Alex J SR), 3:31.63. 2, Sandusky 'A' (Stauffer, Jack SO, Bondarenko, Eric SR, White, Jeremy SO, Waddington, Zach JR), 3:35.11. 3, Fremont Ross High School 'B' (Kosakowski, Scott M SO, Moor, Graham SO, Yanes, Chris M SR, Dorobek, Harry M SR), 3:42.16. 4, Fremont Ross High School 'C' (Hoelzer, Brandon JR, Carnicom, Bobby JR, Berryman, Jacob JR, Kingsborough, Luke JR), x4:21.03. 5, Sandusky 'B' (Flynn, Treven JR, Linden, David FR, Mingus, Mike SO, Muscioni, Tony SO), 4:43.53. 6, Fremont Ross High School 'E' (McHugh, Scott FR, Loose, Chris JR, Sloma, Mason SO, Harkness, TJ JR), x4:50.82. 7, Fremont Ross High School 'D' (Burrows, Troy FR, Henry, Dylan FR, Zamora, Lorenzo FR, Hall, Michael SO), x5:34.79.