800 wins for Groscost, Margaretta boys and girls win Monday

Margaretta coach Joe Groscost earned a combined five wins on Monday, giving him an Ohio best 802 for his career.
Fandy.com Staff
Dec 21, 2010

Margaretta coach Joe Groscost earned a combined five wins on Monday, giving him an Ohio best 802 for his career.

The win keeps Groscost as the leader for career duals win in Ohio. The next nearest coach from the Mansfield area has just more than 700 wins. Groscost, who has coached at both Perkins and Margaretta, earned his 700th career win during the 2007-08 season.

Margaretta competed against Fremont St. Joe, Tiffin Columbian, and swimmers from Tiffin Calvert in the girls meet for its five wins, and collected seven individual first in the races, won both boys and girls diving, and took four of the six relay races.

Two-time state qualifier Syndey Craig won the 50 freestlye (25.89 seconds) and 100 freestyle (56.61), Ashley Traczek was first in the 200 freestyle (2:15.16), Rachel Patten was first in the 500 (6:00.39) and Christy Miller won the 100 breaststroke (1:20.83).

For the Polar Bear boys, Joe Orshoski won the 100 (55.95) and Dalton Sullivan won the 100 breaststroke (1:15.10). While they had two individual first and two relay firsts, Margaretta has used its depth to pile up points.

Rian Spicer and Tyler Beekman won the diving competition for the Bears.

The girls won the 200 freestyle relay (Traczek, Amanda Carroll, Patten, Craig) in 1:51.76, and the 400 freestyle relay (Traczek, Shelby Mapus, Patten, Craig) in 4:12.24.

The boys 200 freestyle relay (Trent Balduff, Chris Stratton, Cameron Swartz, Orshoski) won in 1:42.61, and the 400 freestyle relay (Zach Braun, Chris Stratton, Swartz, Orshoski) won in 3:52.35.

 

Boys

Margaretta 133, Fremont St. Joe 33

Columbian 86, St. Joe 59

Margaretta 110, Columbian 62

Girls

Margaretta 133, St. Joe 37

St. Joe 103, Tiffin Calvert 24

Columbian 79, St. Joe 67

Margaretta 144, Calvert 17

Margaretta 116, Columbian 57

Columbian 108, Calvert 21

Girls 200 Yard Medley Relay -- 1, Columbian 'A' (Black, Jaclyn 17, Vallery, Morgan 16, Hudacek, Sarah 15, Hudacek, Rachel 15), 2:10.92. 2, Margaretta 'A' (Mapus, Shelby, Miller, Christy 13, Braun, Audrey 13, Carroll, Amanda), 2:13.03. 3, Fremont ST Joseph Central Cath-OH 'A' (Kieffer, Samantha 17, Wise, Christine 17, Ronski, Emily 17, Binsack, Leah 16), 2:17.44. 4, Columbian 'B' (Frankhauser, Brook 15, Wise, Brooke 17, Felton, Arianna 15, Glover, Claire 15), 2:22.83. 5, Margaretta 'B' (Taylor, Gabriel, Schmid, Hannah 13, Eisenhauer, Megan, Gamez, Allison), 2:28.17.

Boys 200 Yard Medley Relay -- 1, Columbian 'A' (Gase, Grant 16, Kuhn, Braden 14, Howard, Samuel 16, Gates, Chris 14), 1:56.59. 2, Margaretta 'A' (Balduff, Drew, Steager, Jon, Stierhoff, Jacob, Braun, Zach), 1:57.67. 3, Margaretta 'B' (Griffith, Luke 13, Sullivan, Dalton, Beekman, Tyler, Eisenhauer, Logan 14), 2:04.70. 4, Fremont ST Joseph Central Cath-OH 'A' (Young, Alex 18, Culbert, Adam 18, Rodriguez, Zeke 16, Swint, Aaron 18), 2:20.76. 5, Margaretta 'C' (Dority, Dylan, Stanley, Noah, Patten, Ryan, Stacy, Matt), x2:24.49.

Girls 200 Yard Freestyle -- 1, Traczek, Ashley, Marg, 2:15.16. 2, Glover, Meredith, Col, 2:30.82. 3, Rice, Halle, Marg, 2:32.95. 4, Eddy, Carli, Marg, 2:37.63. 5, Darr, Carolina, SJCC, 2:41.01.

Boys 200 Yard Freestyle -- 1, Gates, Chris, Col, 2:04.08. 2, Swartz, Cameron, Marg, 2:10.17. 3, Braun, Zach, Marg, 2:12.50. 4, Tucker, Jerrid, Marg, 2:14.96. 5, Beck, Max, SJCC, 2:36.11

Girls 200 Yard IM -- 1, Hudacek, Sarah, Col, 2:26.04. 2, Patten, Rachel, Marg, 2:36.25. 3, Mapus, Shelby, Marg, 2:40.80. 4, Parkhurst, Kasey, Marg, 3:04.52. 5, Brodman, Emma C, TCA-OH, 3:21.94.

Boys 200 Yard IM -- 1, Howard, Samuel, Col, 2:18.95. 2, Sullivan, Dalton, Marg, 2:34.64. 3, Balduff, Trent, Marg, 2:54.33.

Girls 50 Yard Freestyle -- 1, Craig, Sydney, Marg, 25.89. 2, Hudacek, Rachel, Col, 26.72. 3, Ronski, Emily, SJCC, 28.00. 4, Carroll, Amanda, Marg, 28.78. 5, Vallery, Morgan, Col, 29.09

Boys 50 Yard Freestyle -- 1, Reineck, Robert, SJCC, 24.40. 2, Orshoski, Joe, Marg, 25.00. 3, Stratton, Chris, Marg, 26.11. 4, Eisenhauer, Logan, Marg, 27.10. 5, Kuhn, Braden, Col, 27.25.

Girls 1 mtr Diving -- 1, Spicer, Ryan, Marg, 142.30.

Boys 1 mtr Diving -- 1, Beekman, Tyler, Marg, 2.16.

Girls 100 Yard Butterfly -- 1, Hudacek, Sarah, Col, 1:10.18. 2, Braun, Audrey, Marg, 1:19.81. 3, Keller, Paige, Marg, 1:26.88. 4, Stacy, Jessica, Marg, 1:36.48.

Boys 100 Yard Butterfly -- 1, Gase, Grant, Col, 1:01.70. 2, Stierhoff, Jacob, Marg, 1:03.78. 3, Rodriguez, Zeke, SJCC, 1:20.64. 4, Balduff, Trent, Marg, 1:27.75. 5, Patten, Ryan, Marg, 1:37.75.

Girls 100 Yard Freestyle -- 1, Craig, Sydney, Marg, 56.61. 2, Traczek, Ashley, Marg, 1:01.90. 3, Ronski, Emily, SJCC, 1:03.03. 4, Carroll, Amanda, Marg, 1:03.63. 5, Vallery, Morgan, Col, 1:03.93.

Boys 100 Yard Freestyle -- 1, Orshoski, Joe, Marg, 55.95. 2, Gates, Chris, Col, 56.66. 3, Reineck, Robert, SJCC, 57.99. 4, Stratton, Chris, Marg, 58.16. 5, Young, Alex, SJCC, 1:02.10.

Girls 500 Yard Freestyle -- 1, Patten, Rachel, Marg, 6:00.39. 2, Miller, Christy, Marg, 6:28.44. 3, Eisenhauer, Megan, Marg, 6:57.13. 4, Swint, Abbey, SJCC, 6:57.64. 5, Glover, Meredith, Col, 6:58.87.

Boys 500 Yard Freestyle -- 1, Howard, Samuel, Col, 5:42.71. 2, Stierhoff, Jacob, Marg, 6:03.47. 3, Braun, Zach, Marg, 6:09.63. 4, Young, Adam, Col, 6:15.15. 5, Tucker, Jerrid, Marg, 6:19.71.

Girls 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Margaretta 'A' (Traczek, Ashley, Carroll, Amanda, Patten, Rachel, Craig, Sydney), 1:51.76. 2, Columbian 'A' (Hudacek, Sarah 15, Felton, Arianna 15, Vallery, Morgan 16, Hudacek, Rachel 15), 1:54.32. 3, Margaretta 'B' (Rice, Halle, Keller, Paige, Braun, Audrey 13, Miller, Christy 13), 2:02.76. 4, Fremont ST Joseph Central Cath-OH 'A' (Darr, Carolina 15, Wise, Christine 17, Walters, Leah 17, Binsack, Leah 16), 2:07.73. 5, Fremont ST Joseph Central Cath-OH 'B' (Wasson, Jackie 16, Yeckley, Kayla 16, Fulwider, Brigette 15, Baker, Taylor 18), 2:12.35.

Boys 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Margaretta 'A' (Balduff, Trent 14, Stratton, Chris, Swartz, Cameron, Orshoski, Joe), 1:42.61. 2, Columbian 'A' (Gase, Grant 16, Gates, Chris 14, Kuhn, Braden 14, Howard, Samuel 16), 1:43.84. 3, Margaretta 'B' (Tucker, Jerrid, Stacy, Matt, Sullivan, Dalton, Eisenhauer, Logan 14), 1:51.31. 4, Fremont ST Joseph Central Cath-OH 'A' (Rodriguez, Zeke 16, Beck, Max 17, Culbert, Adam 18, Reineck, Robert 17), 1:52.68. 5, Columbian 'B' (Young, Adam 14, Koerper, Ryan 17, Carper, Andrew 16, Covell, Colin 16), 2:01.67.

Girls 100 Yard Backstroke -- 7, Eddy, Carli, Marg, 1:26.19. --, 1- Bickley, Monica E, TCA-OH, DQ. 1, Mapus, Shelby, Marg, 1:10.99. 2, Black, Jaclyn, Col, 1:11.93. 3, Kieffer, Samantha, SJCC, 1:16.98. 4, Stierwalt, Katie, SJCC, 1:18.72. 5, Frankhauser, Brook, Col, 1:19.34. 6, Taylor, Gabriel, Marg, 1:20.02.

Boys 100 Yard Backstroke -- 1, Gase, Grant, Col, 1:01.38. 2, Balduff, Drew, Marg, 1:06.13. 3, Young, Adam, Col, 1:12.63. 4, Griffith, Luke, Marg, 1:12.71. 5, Young, Alex, SJCC, 1:16.55.

Girls 100 Yard Breaststroke -- 1, Miller, Christy, Marg, 1:20.83. 2, Felton, Arianna, Col, 1:25.58. 3, Tiell, Kimberly E, TCA-OH, 1:26.24. 4, Schmid, Hannah, Marg, 1:28.62. 5, Wise, Christine, SJCC, 1:29.09.

Boys 100 Yard Breaststroke -- 1, Sullivan, Dalton, Marg, 1:15.10. 2, Steager, Jon, Marg, 1:17.07. 3, Kuhn, Braden, Col, 1:17.20. 4, Stanley, Noah, Marg, 1:22.15. 5, Culbert, Adam, SJCC, 1:23.74.

Girls 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Margaretta 'A' (Traczek, Ashley, Mapus, Shelby, Patten, Rachel, Craig, Sydney), 4:12.24. 2, Fremont ST Joseph Central Cath-OH 'A' (Ebert, Courtney 17, Binsack, Leah 16, Stierwalt, Katie 16, Ronski, Emily 17), 4:40.38. 3, Margaretta 'B' (Rice, Halle, Keller, Paige, Braun, Audrey 13, Gamez, Allison), 4:43.83. 4, Columbian 'A' (Black, Jaclyn 17, Stark, Savannah 16, Wise, Brooke 17, Glover, Meredith 17), 4:49.94. 5, Fremont ST Joseph Central Cath-OH 'B' (Darr, Carolina 15, Baker, Taylor 18, Swint, Abbey 17, Walters, Leah 17), 5:09.95.

Boys 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Margaretta 'A' (Braun, Zach, Stratton, Chris, Swartz, Cameron, Orshoski, Joe), 3:52.35. 2, Margaretta 'B' (Stierhoff, Jacob, Balduff, Drew, Balduff, Trent 14, Griffith, Luke 13), 4:00.24. 3, Fremont ST Joseph Central Cath-OH 'A' (Rodriguez, Zeke 16, Swint, Aaron 18, Young, Alex 18, Reineck, Robert 17), 4:25.33. 4, Columbian 'A' (Young, Adam 14, Eachus, Phillip 15, Carper, Andrew 16, Covell, Colin 16), 4:54.52.