Perkins splits dual meet with Fremont, Port Clinton's Stewart sets school record in 500

In a dual meet on Tuesday, Perkins girls swim team won 104-81 over Fremont Ross, while the Little Giants bested the Pirates boys squad 123-60.
Fandy.com Staff
Dec 22, 2010

In a dual meet on Tuesday, Perkins girls swim team won 104-81 over Fremont Ross, while the Little Giants bested the Pirates boys squad 123-60.

Kimberly Anglin and Stephanie Gyurke each had a pair of firsts for the Pirates, Anglin in the 200 freestyle (2:04.16) and 1:14.60 in the 100 breaststroke, while Gyurke secured the top spot in the 100 Butterfly (59.86) and100 Backstroke (1:05.38).

Beth Gyurke added a win in the 200 IM (2:20.42), Rachel Mulvin won the 500 Freestyle -- 1, Mulvin, Rachel (5:34.66) and Kori Penrod placed first in the 1 meter diving competition (196.65).

The team of Emily Mariea, Anglin and Beth and Stephanie Gyurke finished first in the 400 Freestyle Relay with a time of 3:57.13.

Michael Kessler and Kevin Bressler each had two first place finishes for Perkins boys squad. Kessler had wins in the 100 butterfly (54.61) and the 100 backstroke (1:01.01), while Bressler secured the top spot in the 500 freestyle (5:00.72) and the 100 breaststroke (1:02.12).

Bressler and Kessler teamed up with Drew Biro and Connor Phares to take first in the 200 medley relay with a time of 1:48.37.

 

Girls: Perkins 104, Ross, 81.

Boys: Ross, 123, Perkins, 60.

 

Girls 200 Yard Medley Relay -- 1, Fremont Ross (Waggoner, Taylor Z 17, Duncan, Laura E 15, Miller, Sammi A 16, Silva, Ellen), 1:55.74. 2, Perkins (Anglin, Kimberly, Mulvin, Rachel, Cremean, Camille, Ahlers, Sadie),

1:58.74. 3, Fremont Ross (Phillips, Holly, Minier, Danielle,Overmyer, Alesha, Frew, Zenaida), 2:07.62.

Boys 200 Yard Medley Relay -- 1, Perkins (Biro, Drew, Bressler, Kevin, Kessler, Michael, Phares, Connor), 1:48.37. 2, Fremont Ross (Dorobek, Harry M17, Michael, Collin, Moor, Graham, Yanes, Chris M 18), 1:54.09. 3, Fremont Ross (Kosakowski, Scott M 16, Eakin, Joshuah, Hoffman, Christopher 16, Hoelzer, Brandon 16), 1:58.77.

Girls 200 Yard Freestyle -- 1, Anglin, Kimberly, PER, 2:04.16. 2, Mariea, Emily, PER, 2:05.81. 3, Miller, Sammi A, Fremont, 2:09.05.

Boys 200 Yard Freestyle -- 1, Hoffman, Alex J, Fremont, 1:58.04. 2, Kosakowski, Scott M, Fremont, 1:59.78. 3, Yanes, Chris M, Fremont, 2:09.12.

Girls 200 Yard IM -- 1, Gyurke, Beth, PER, 2:20.42. 2, Mack, Katie, PER, 2:31.76. 3, Swigart, Devyn, Fremont, 2:37.32.

Boys 200 Yard IM -- 1, Yuhas, Eric, Fremont, 2:14.49. 2, Moor, Graham, Fremont, 2:18.27. 3, Biro, Drew, PER, 2:21.94.

Girls 50 Yard Freestyle -- 1, Waggoner, Taylor Z, Fremont, 25.66. 2, Ahlers, Sadie, PER, 26.15. 3, Hawk, Megan, Fremont, 26.73.

Boys 50 Yard Freestyle -- 1, Wasserman, Keith, Fremont, 24.68. 2, Wilhelm, Luke, Fremont, 24.80. 3, Carnicom, Bobby, Fremont, 25.30.

Girls 1 meter Diving -- 1, Penrod, Kori, PER, 196.65. 2, Mulvin, Rachel, PER, 170.65. 3, Petersen, Rachel, PER, 110.80.

Boys 1 meter Diving -- 1, Schueren, Jared, Fremont, 166.55. 2, Foos, Brett, Fremont, 163.35. 3, Rodd, Adam, Fremont, 141.05.

Girls 100 Yard Butterfly -- 1, Gyurke, Steph, PER, 59.86. 2, Duncan, Laura E, Fremont, 1:01.56. 3, Cremean, Camille, PER, 1:01.70.

Boys 100 Yard Butterfly -- 1, Kessler, Michael, PER, 54.61. 2, Hoffman, Alex J, Fremont, 54.75. 3, Moor, Graham, Fremont, 1:00.09.

Girls 100 Yard Freestyle -- 1, Waggoner, Taylor Z, Fremont, 55.85. 2, Mariea, Emily, PER, 56.69. 3, Ahlers, Sadie, PER, 59.45.

Boys 100 Yard Freestyle -- 1, Wasserman, Keith, Fremont, 53.02. 2, Wilhelm, Luke, Fremont, 55.29. 3, Carnicom, Bobby, Fremont, 56.74.

Girls 500 Yard Freestyle -- 1, Mulvin, Rachel, PER, 5:34.66. 2, Minier, Danielle, Fremont, 5:52.80. 3, Gross, Liz, PER, 5:56.65.

Boys 500 Yard Freestyle -- 1, Bressler, Kevin, PER, 5:00.72. 2, Yuhas, Eric, Fremont, 5:18.14. 3, Kosakowski, Scott M, Fremont, 5:20.70.

Girls 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Fremont Ross (Miller, Sammi A 16, Hawk, Megan, Duncan, Laura E 15, Waggoner, Taylor Z 17), 1:42.80. 2, Perkins (Ahlers, Sadie, Gyurke, Steph, Cremean, Camille, Mariea, Emily), 1:43.03. 3, Fremont Ross (Moyer, Emily, Yuhas, Amy, Swigart, Devyn, Phillips, Holly), 1:54.09.

Boys 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Fremont Ross (Wasserman, Keith, Yuhas, Eric, Wilhelm, Luke, Hoffman, Alex J 18), 1:37.15. 2, Perkins (Kessler, Michael, Phares, Connor, Smith, Jacob, Schild, Ethan), 1:41.30. 3, Fremont Ross (Carnicom, Bobby, Hoelzer, Brandon 16, Hoffman, Christopher 16, Kosakowski, Scott M 16), 1:42.95.

Girls 100 Yard Backstroke -- 1, Gyurke, Steph, PER, 1:05.38. 2, Hawk, Megan, Fremont, 1:09.20. 3, Duncan, Laura E, Fremont, 1:09.46.

Boys 100 Yard Backstroke -- 1, Kessler, Michael, PER, 1:01.01. 2, Biro, Drew, PER, 1:03.96. 3, Dorobek, Harry M, Fremont, 1:06.25.

Girls 100 Yard Breaststroke -- 1, Anglin, Kimberly, PER, 1:14.60. 2, Minier, Danielle, Fremont, 1:16.20. 3, Gyurke, Beth, PER, 1:16.65.

Boys 100 Yard Breaststroke -- 1, Bressler, Kevin, PER, 1:02.12. 2, Michael, Collin, Fremont, 1:16.38. 3, Eakin, Joshuah, Fremont, 1:17.27.

Girls 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Perkins (Mariea, Emily, Gyurke, Beth, Anglin, Kimberly, Gyurke, Steph), 3:57.13. 2, Fremont Ross (Silva, Ellen, Moyer, Emily, Hawk, Megan, Minier, Danielle), 4:08.85. 3, Fremont Ross (Yuhas, Amy, Frew, Zenaida, Swigart, Devyn, Overmyer, Alesha), 4:17.36.

Boys 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Fremont Ross (Wasserman, Keith, Yuhas, Eric, Wilhelm, Luke, Hoffman, Alex J 18), 3:34.37. 2, Fremont Ross (Yanes, Chris M 18, Moor, Graham, Dorobek, Harry M 17, Carnicom, Bobby), 3:46.34. 3, Perkins (Schild, Ethan, Mayo, Patrick, Biro, Drew, Bressler, Kevin), 3:46.99.

PORT CLINTON

Stewart sets school record in 500

In a quad meet, host team Port Clinton bested each of the visiting schools, Huron, Fostoria and St. Wendelin in the girls match, by scores of 148-1, 46-29 and 153-4, respectively, while Huron topped Fostoria and St. Wendelin, 75-60 and 102-5 and Fostoria was victorious over St. Wendelin, 72-6.

For the boys, Huron defeated each of the opposing schools, Fostoria 79-49, Port Clinton 74-59 and St. Wendelin 93-2, while Port Clinton bested Fostoria 64-50 and St. Wendelin 71-38 and Fostoria defeated St. Wendelin 63-41.

MacKenzie Stewart had two first place finishes for the Redskins, with a 1:09.22 in the 100 breaststroke and 5:21.27 in the 500 freestyle, which broke her own school record that she had set last season.

Cheyenne Meek also added a pair of wins for Port Clinton, in the 200 IM (2:27.52) and the 100 backstroke (1:08.28), while Elise Schellin added a first in the 200 freestyle (2:20.32), Erin Smith won the 50 freestyle (27.30), Katelyn Zam won the 100 butterfly (1:07.30), Allie Reynolds had the top spot in the 100 freestyle (54.76) and Nicole Hablitzel won the 1 meter diving competition with 153.90.

Port Clinton also took first in each of the relay events, with the team of Meek, Steward, Reynolds and Smith winning the 200 medley relay, Meek, Nikki Twarek, Zam and Smith placing first in the 200 freestyle relay and Reynolds, Ashley Zoellner, Smith and Stewart won the 400 freestyle relay in 3:50.77.

On the boys side, Huron secured wins in the 200 freestyle by Kevin Tomczyk (2:19.33), the 200 IM by Jon Turner (2:31.15), the 500 freestyle by Stephen Tomczyk (6:14.84) and Matt Buckingham in the 100 breaststroke (1:12.63).

The team of Ikki Tanaka, Buckingham, Turner and Stephen Tomczyk secured a win for the Tigers in the 200 medley relay with a time of 2:02.17.

Josh Scott and Michael Long each had a pair of first place finishes for the Redskins, with Scott taking first in the 50 freestyle (23.08) and 100 freestyle (51.44) and Long taking the top spot in the 100 butterfly (1:00.43) and 100 backstroke (1:01.71).

Scott and Long teamed up with Jake Prosser and Cody Gray for a pair of relay wins for Port Clinton with a 1:41.87 in the 200 freestyle relay and 3:51.55 in the 400 freestyle relay.

 

Girls: Huron 75, Fostoria 60; Port Clinton 46, Fostoria 29; Fostoria 72, St. Wendelin 6; Port Clinton 148, Huron 1; Huron 102, St. Wendelin 5; Port Clinton 153, St. Wendelin 4

 

Boys: Huron 79, Fostoria 49; Port Clinton 64, Fostoria 50; Fostoria 63, St. Wendelin 41; Huron 74, Port Clinton 59; Huron 93, St. Wendelin 2; Port Clinton 71, St. Wendelin 38

 

(Huron Results only)

Girls Open 200 Medley Relay -- 5, A 'HUR' (Alex Wisehart, Allison Slocum, Kayla Hamilton, Courtney Hart), 2:21.48. 6, B 'HUR' (Emily Ineson, Rachel Stelzer, Morgan Mize, Keily Balduff), 2:34.63.

Boys Open 200 Medley Relay -- 1, A 'HUR' (Ikki Tanaka, Matt Buckignham, Jon Turner, Stephen Tomczyk), 2:02.17. 3, B 'HUR' (Jake Ramey, Brennan Cockrell, Kevin Tomczyk, Ryan Brownell), 2:11.32.

Girls Open 200 Free -- 5, Morgan Mize, HUR, 2:41.62Y.

Boys Open 200 Free -- 1, Kevin Tomczyk, HUR, 2:19.33Y. 0, Ryan Brownell, HUR, 2:51.71Y.

Girls Open 200 IM -- 5, Emily Ineson, HUR, 3:14.51Y.

Boys Open 200 IM -- 1, Jon Turner, HUR, 2:31.15Y. 2, Brennan Cockrell, HUR, 2:57.03Y.

Girls Open 50 Free -- 4, Courtney Hart, HUR, 29.51Y. 5, Alex Wisehart, HUR, 30.12Y. 7, Kayla Hamilton, HUR, 30.30Y. 13, Kelly Wright, HUR, 36.82Y.

Boys Open 50 Free -- 2, Stephen Tomczyk, HUR, 26.46Y. 3, Ikki Tanaka, HUR, 27.58Y. 4, Matt Buckignham, HUR, 27.64Y. 10, Colin Roth, HUR, 32.38Y. 11, Jake Ramey, HUR, 33.64Y.

Girls Open 100 Fly -- 3, Allison Slocum, HUR, 1:13.11Y. 5, Kayla Hamilton, HUR, 1:25.59Y.

Boys Open 100 Fly -- 3, Kevin Tomczyk, HUR, 1:18.12Y.

Girls Open 100 Free -- 5, Courtney Hart, HUR, 1:07.17Y. 7, Rachel Stelzer, HUR, 1:15.41Y.

Boys Open 100 Free -- 7, Ikki Tanaka, HUR, 1:03.60Y. 8, Ryan Brownell, HUR, 1:04.29Y. 10, Colin Roth, HUR, 1:16.56Y.

Girls Open 500 Free -- 5, Alex Wisehart, HUR, 7:04.56Y.

Boys Open 500 Free -- 1, Stephen Tomczyk, HUR, 6:12.84Y. 2, Jon Turner, HUR, 6:15.10Y.

Girls Open 200 Free Relay -- 4, A 'HUR' (Courtney Hart, Kayla Hamilton, Alex Wisehart, Allison Slocum), 1:58.87. 6, B 'HUR' (Morgan Mize, Kelly Wright, Emily Ineson, Keily Balduff), 2:18.99.

Boys Open 200 Free Relay -- 3, A 'HUR' (Ikki Tanaka, Matt Buckignham, Stephen Tomczyk, Jon Turner), 1:48.11. 4, B 'HUR' (Kevin Tomczyk, Brennan Cockrell, Jake Ramey, Ryan Brownell), 1:57.77.

Girls Open 100 Back -- 6, Emily Ineson, HUR, 1:28.94Y.

Boys Open 100 Back -- 3, Jake Ramey, HUR, 1:25.20Y.

Girls Open 100 Breast -- 2, Allison Slocum, HUR, 1:18.26Y. 7, Keily Balduff, HUR, 1:30.95Y. 8, Rachel Stelzer, HUR, 1:31.42Y.

Boys Open 100 Breast -- 1, Matt Buckignham, HUR, 1:12.63Y. 2, Brennan Cockrell, HUR, 1:21.56Y.

Girls Open 400 Free Relay -- 5, A 'HUR' (Morgan Mize, Kelly Wright, Rachel Stelzer, Keily Balduff), 5:22.86.