Sandusky boys, girls sweep Huron

The Sandusky girls' 200 yard medley relay set a school record Tuesday in the Streaks' 24-event sweep of Huron.
Fandy.com Staff
Jan 5, 2011

The Sandusky girls' 200 yard medley relay set a school record Tuesday in the Streaks' 24-event sweep of Huron.

"We challenge them every day in practice," Sandusky coach Tommy Patterson said. "Today we showed in the meet what we're capable of doing, but it's not everything we're capable of doing."

The 200 medley relay of Sarah Miller, Taylor Vargo, Mary Murray, anchored by Holly Lippus, broke two minutes for the first time ever with a mark of 1:59.80, beating the old mark of 2:00.15 set in last year's district meet (Miller, Murray, Abby Brink and Ashley Ahlers). As a team, the Sandusky girls defeated Huron, 126-38.

Vargo, Sandusky's reigning state champion in the 100 breaststroke, had a hand in four first-place finishes for the Streaks. Along with the win in the 200 medley, she notched individual wins in the 200 free (2:03:38) and the 100 breaststroke (1:08.60). She also swam the anchor leg of the first-place 400 free relay (4:03.14) with Ahlers, Murray and Lippus.

Ahlers also took home four first-place finishes for the Streaks. In addition to the win the 400 free relay, she edged Lippus in the 50 free in 26.21 seconds, took the 100 free in 1:02.95 and anchored the 200 free relay in 1:51.79 with Miller, Sammy Smith and Helen Smith.

The Blue Streak boys posted a 115-49 win over the Tigers.

Sandusky was led by sophomore Jeremy White with two individual and two relay first-place finishes. He defeated the field in the 200 freestyle by over 13 seconds with a mark of 2:03.46, followed by a 14.5-second win in the 100 fly in 1:00.78. White also led off Sandusky's 200-yard medley (1:58.70), followed by Jake Riedy and Brock Cremean, anchored by Dave Linden. He ran the second leg of the 400 free (3:38.95), with Eric Bondarenko, Jack Stauffer and Zach Waddington.

Sandusky's Waddington joined the parade with four first-place finishes with wins in the 100 free (51.66) and the 50 free (23.05) and as part of the 400 free relay (3:38.95). Stauffer left with wins in the 100 backstroke (1:05.74), the 200 individual medley (2:15.28), the 400 free relay and the 200 relay.

Also notable: All five of Sandusky's swimmers with first-place sweeps are underclassmen. Vargo, White, Stauffer and Ahlers are sophomores and Waddington's a junior.

Patterson said, however, that the success by the younger swimmers doesn't affect the team structure.

"They're all part of the same team," he said. "We have good senior leadership, good junior leadership and good sophomore leadership. Leadership isn't determined by grade."

For the Tiger girls, Courtney Hart scored three second-place finishes. She finished second in the 100 free (1:09.11), as part of Huron's 200 free relay (2:02.14) with Kayla Hamilton, Morgan Mize and Allison Slocum and as the backstroke leg of Huron's 200 Medley relay (2:18.19). Hart was third in the 50 free in 29.86 seconds.

Matt Buckingham led the Huron boys with second-place finishes in the 100 breaststroke (1:13.20), as the second leg of the 200 free (1:46.09) with Ikki Tanaka, Stephen Tomczyk and Jon Turner, the second leg of the 200 medley (2:01.63) with the same three.

Tomczyk was second in the 500 free (6:17.58) and as part of the 200 medley and 200 freestyle relays.

 

GIRLS

Sandusky 126

Huron 38

BOYS

Sandusky 115

Huron 49

 

Girls 200 Yard Medley Relay -- 1, SAN 'A' (Sarah Miller JR, Taylor Vargo SO, Mary Murray JR, Holly Lippus SR), 1:59.80. 2, HUR 'A' (Courtney Hart, Allison Slocum, Kayla Hamilton, Morgan Mize), 2:18.19. 3, SAN 'B' (Hannah Lerro SR, Elisha Hofer FR, Molly Barman SR, Caroline Wahl SR), 2:23.49. 4, HUR 'B' (Emily Ineson, Rachel Stelzer, Keily Balduff, Kelly Wright), 2:31.15.

Boys 200 Yard Medley Relay -- 1, SAN 'A' (Jeremy White SO, Jake Riedy SO, Brock Cremean JR, David Linden FR), 1:58.70. 2, HUR 'A' (Ikki Tanaka, Matt Buckingham, Jon Turner, Stephen Tomczyk), 2:01.63. 3, HUR 'B' (Jake Ramey, Brennan Cockrell, Kevin Tomczyk, Ryan Brownell), 2:07.03. 4, SAN 'B' (Zach Meyers FR, Mike Mingus SO, Lucas Widman SR, Treven Flynn JR), 2:09.71.

Girls 200 Yard Freestyle -- 1, Taylor Vargo, SAN, 2:03.38. 2, Helen Smith, SAN, 2:13.48. 3, Taylor Linden, SAN, 2:35.85. 4, Morgan Mize, HUR, 2:45.60.

Boys 200 Yard Freestyle -- 1, Jeremy White, SAN, 2:03.46. 2, Kevin Tomczyk, HUR, 2:16.48. 3, Stephen Tomczyk, HUR, 2:16.84. 4, Jake Riedy, SAN, 2:22.74. 5, Tony Muscioni, SAN, 2:29.98.

Girls 200 Yard IM -- 1, Mary Murray, SAN, 2:29.42. 2, Allison Slocum, HUR, 2:31.21. 3, Sammy Smith, SAN, 2:31.34. 4, Molly Barman, SAN, 2:44.61. 5, Emily Ineson, HUR, 3:16.11.

Boys 200 Yard IM -- 1, Jack Stauffer, SAN, 2:15.28. 2, Brock Cremean, SAN, 2:24.51. 3, Jon Turner, HUR, 2:27.69. 4, Zach Meyers, SAN, 2:42.21. 5, Brennan Cockrell, HUR, 2:50.87.

Girls 50 Yard Freestyle -- 1, Ashley Ahlers, SAN, 26.21. 2, Holly Lippus, SAN, 26.94. 3, Courtney Hart, HUR, 29.86. 4, Kayla Hamilton, HUR, 30.55. 5, Caroline Wahl, SAN, 33.16. 6, Rachel Stelzer, HUR, 34.26. 7, Kayla Jackway, HUR, 39.57. 8, Madison Brant, HUR, 40.05. 9, Odyssey Guy, HUR, 41.18.

Boys 50 Yard Freestyle -- 1, Zach Waddington, SAN, 23.05. 2, Eric Bondarenko, SAN, 23.67. 3, Matt Buckingham, HUR, 27.24. 4, Ryan Brownell, HUR, 27.39. 5, Ikki Tanaka, HUR, 27.42. 6, Brock Fuqua, SAN, 29.35. 7, Jake Ramey, HUR, 30.40.

Girls 100 Yard Butterfly -- 1, Sammy Smith, SAN, 1:12.34. 2, Sarah Miller, SAN, 1:12.89. 3, Molly Barman, SAN, 1:16.85. 4, Kayla Hamilton, HUR, 1:26.24.

Boys 100 Yard Butterfly -- 1, Jeremy White, SAN, 1:00.78. 2, Tony Muscioni, SAN, 1:15.37. 3, Lucas Widman, SAN, 1:17.55.

Girls 100 Yard Freestyle -- 1, Ashley Ahlers, SAN, 1:02.95. 2, Courtney Hart, HUR, 1:09.11. 3, Hannah Lerro, SAN, 1:09.48. 4, Morgan Mize, HUR, 1:13.67. 5, Keily Balduff, HUR, 1:17.41.

Boys 100 Yard Freestyle -- 1, Zach Waddington, SAN, 51.66. 2, Eric Bondarenko, SAN, 52.86. 3, Kevin Tomczyk, HUR, 59.72. 4, Ikki Tanaka, HUR, 1:02.85. 5, Ryan Brownell, HUR, 1:04.86. 6, Treven Flynn, SAN, 1:06.99.

Girls 500 Yard Freestyle -- 1, Helen Smith, SAN, 5:58.21. 2, Caroline Wahl, SAN, 6:45.88. 3, Taylor Linden, SAN, 7:08.36.

Boys 500 Yard Freestyle -- 1, Zach Meyers, SAN, 6:01.14. 2, Stephen Tomczyk, HUR, 6:17.58. 3, David Linden, SAN, 6:46.02. 4, Spencer Lippus, SAN, 7:15.05.

Girls 200 Yard Freestyle Relay -- 1, SAN 'A' (Sarah Miller JR, Sammy Smith FR, Helen Smith JR, Ashley Ahlers SO), 1:51.79. 2, HUR 'A' (Kayla Hamilton, Morgan Mize, Allison Slocum, Courtney Hart), 2:02.14. 3, HUR 'B' (Kelly Wright, Emily Ineson, Rachel Stelzer, Keily Balduff), 2:18.18. 4, SAN 'B' (Lauren Wimmer FR, Savannah Wells FR, Elisha Hofer FR, Caroline Wahl SR), 2:21.04.

Boys 200 Yard Freestyle Relay -- 1, SAN 'A' (Eric Bondarenko SR, Brock Cremean JR, Jack Stauffer SO, Zach Waddington JR), 1:38.12. 2, HUR 'A' (Ikki Tanaka, Matt Buckingham, Stephen Tomczyk, Jon Turner), 1:46.09. 3, SAN 'B' (Jake Riedy SO, Treven Flynn JR, Lucas Widman SR, David Linden FR), 1:50.69. 4, HUR 'B' (Kevin Tomczyk, Brennan Cockrell, Jake Ramey, Ryan Brownell), 1:54.94. 5, SAN 'C' (Brock Fuqua SR, Mike Mingus SO, Spencer Lippus FR, Tony Muscioni SO), 2:04.16.

Girls 100 Yard Backstroke -- 1, Sarah Miller, SAN, 1:08.75. 2, Hannah Lerro, SAN, 1:17.71. 3, Emily Ineson, HUR, 1:27.66. 4, Lauren Wimmer, SAN, 1:47.01.

Boys 100 Yard Backstroke -- 1, Jack Stauffer, SAN, 1:05.74. 2, Jon Turner, HUR, 1:18.00. 3, Lucas Widman, SAN, 1:19.01. 4, Jake Ramey, HUR, 1:23.53. 5, Treven Flynn, SAN, 1:25.91.

Girls 100 Yard Breaststroke -- 1, Taylor Vargo, SAN, 1:08.60. 2, Mary Murray, SAN, 1:17.32. 3, Allison Slocum, HUR, 1:17.66. 4, Elisha Hofer, SAN, 1:31.00. 5, Rachel Stelzer, HUR, 1:31.88. --, Keily Balduff, HUR, DQ.

Boys 100 Yard Breaststroke -- 1, Brock Cremean, SAN, 1:12.29. 2, Matt Buckingham, HUR, 1:13.20. 3, Jake Riedy, SAN, 1:14.47. 4, Brennan Cockrell, HUR, 1:19.17. 5, Spencer Lippus, SAN, 1:27.62.

Girls 400 Yard Freestyle Relay -- 1, SAN 'A' (Ashley Ahlers SO, Mary Murray JR, Holly Lippus SR, Taylor Vargo SO), 4:03.14. 2, SAN 'B' (Molly Barman SR, Sammy Smith FR, Hannah Lerro SR, Helen Smith JR), 4:33.70. 3, SAN 'C' (Lauren Wimmer FR, Savannah Wells FR, Taylor Linden JR, Elisha Hofer FR), 5:31.93.

Boys 400 Yard Freestyle Relay -- 1, SAN 'A' (Eric Bondarenko SR, Jeremy White SO, Jack Stauffer SO, Zach Waddington JR), 3:38.95. 2, SAN 'B' (Zach Meyers FR, Tony Muscioni SO, David Linden FR, Mike Mingus SO), 4:25.36.

 

Oak Harbor boys sweep

At Oak Harbor, the Rocket boys swept the relay events in a tri-meet against Perrysburg and Anthony Wayne high schools.

Zach Seaman, Michael Cervantes, Eli Boldt and Michael LaFountain took the 200 medley relay in 2:04.50, nearly four ticks ahead of Anthony Wayne's second-place relay. Oak Harbor's Tyler Schmidt, Ian Rhoades, Eli Boldt and Ayron Wiegand took the 200 free relay in 1:44.93 and Rhoades, Cervantes, Schmidt and Wiegand took the 400 free relay with a mark of 3:52.32.

Weigand also won first-place finishes in the 50 free (25.21) and 100 free in 55.97.

 

Girls 200 Yard Medley Relay -- 1, PRY 'A' (Mefferd, Kelsey N 17, Hambro, Shannon N 16, Gordon, Karissa A 16, Henderson, Nichole K 17), 2:02.03. 2, OH 'A' (McNutt, Bethany, Franck, Danielle, Carpenter, Marlee, Dombrowsky, Allie), 2:02.74. 3, AW High School 'A' (Tighe, Sarah E 17, Devreese, Emily A 14, Murillo, Maria 14, Facenda, Jaden A 16), 2:06.78.

Boys 200 Yard Medley Relay -- 1, OH 'A' (Seaman, Zach, Cervantes, Michael, Boldt, Eli, Lafountain, Michael), 2:04.50. 2, AW High School 'A' (Reed, Nathaniel S 18, Harberson, Mitch T 15, Herrmann, Adam F 15, Herrmann, Brandon L 18), 2:08.41. 3, PRY 'A' (Young, Andrew c 19, Dobbs, Nate r 15, McManus, Cooper A 14, Hymel, Joe A 15), 2:14.21.

Girls 200 Yard Freestyle -- 1, Hambro, Shannon N, PRY, 2:05.68. 2, Facenda, Jaden A, AW, 2:05.89. 3, Lazenby, Felisha, OH, 2:15.04.

Boys 200 Yard Freestyle -- 1, Rhoades, Ian, OH, 2:04.94. 2, Herrmann, Adam F, AW, 2:05.16. 3, Stiles, Dallas A, PRY, 2:07.70.

Girls 200 Yard IM -- 1, Mefferd, Kelsey N, PRY, 2:28.04. 2, Tighe, Sarah E, AW, 2:31.31. 3, Henderson, Nichole K, PRY, 2:33.37.

Boys 200 Yard IM -- 1, Kloster, Alex j, PRY, 2:20.71. 2, Herrmann, Brandon L, AW, 2:20.89. 3, Schmidt, Tyler, OH, 2:29.76.

Girls 50 Yard Freestyle -- 1, Dombrowsky, Allie, OH, 27.44. 2, Tighe, Sarah E, AW, 28.67. 3, Joldrichsen, Marisa R, PRY, 29.06.

Boys 50 Yard Freestyle -- 1, Wiegand, Ayron, OH, 25.21. 2, Fowler, Bryce C, PRY, 25.74. 3, Lafountain, Michael, OH, 28.20.

Girls 1 mtr Diving -- 1, Devreese, Anne-Lore, AW, 196.00. 2, Kettinger, Colleen m, PRY, 141.65. 3, Cook, Christie, OH, 108.55.

Boys 1 mtr Diving -- 1, Griffin, Devon, OH, 155.15. 2, Buderer, Bryce, OH, 120.50.

Boys 100 Yard Butterfly -- 2, Cervantes, Michael, OH, 1:04.52. 3, Boldt, Eli, OH, 1:09.33.

Girls 100 Yard Freestyle -- 1, Henderson, Nichole K, PRY, 1:00.02. 2, Dombrowsky, Allie, OH, 1:00.20. 3, Franck, Danielle, OH, 1:02.07.

Boys 1 mtr Diving -- -, Puckett, Evan, OH, X129.40.

Girls 100 Yard Butterfly -- 1, Gordon, Karissa A, PRY, 1:05.37. 2, Hallett-Szymanski, Kaylie, OH, 1:06.96. 3, Carpenter, Marlee, OH, 1:09.88.

Boys 100 Yard Butterfly -- 1, Herrmann, Adam F, AW, 1:02.55.

Boys 100 Yard Freestyle -- 1, Wiegand, Ayron, OH, 55.97. 2, Fowler, Bryce C, PRY, 59.42. 3, Priesman, Curtis, OH, 59.50.

Girls 500 Yard Freestyle -- 1, Mefferd, Kelsey N, PRY, 5:27.12. 2, Murillo, Maria, AW, 5:33.45. 3, Cochran, Lindsay, OH, 5:54.12.

Boys 500 Yard Freestyle -- 1, Kloster, Alex j, PRY, 5:26.92. 2, Herrmann, Brandon L, AW, 5:36.17. 3, Rhoades, Ian, OH, 5:36.37.

Girls 200 Yard Freestyle Relay -- 1, PRY 'A' (Henderson, Nichole K 17, Hambro, Shannon N 16, Mefferd, Kelsey N 17, Gordon, Karissa A 16), 1:51.28. 2, OH 'A' (McNutt, Bethany, Cochran, Lindsay, Hallett-Szymanski, Kaylie, Carpenter, Marlee), 1:53.41. 3, PRY 'B' (Keller, Christiana E 17, Joldrichsen, Marisa R 16, Gao, Tess C 16, Riggs, Tori e 14), 1:55.66.

Boys 200 Yard Freestyle Relay -- 1, OH 'A' (Schmidt, Tyler, Rhoades, Ian, Boldt, Eli, Wiegand, Ayron), 1:44.93. 2, AW High School 'A' (Reed, Nathaniel S 18, Herrmann, Brandon L 18, Harberson, Mitch T 15, Herrmann, Adam F 15), 1:46.26. 3, PRY 'A' (Fowler, Bryce C 17, Kloster, Alex j 14, Kelso, Jordan R 15, Stiles, Dallas A 15), 1:48.67.

Girls 100 Yard Backstroke -- 1, Gordon, Karissa A, PRY, 1:07.88. 2, McNutt, Bethany, OH, 1:08.81. 3, Turner, Kat J, PRY, 1:13.69.

Boys 100 Yard Backstroke -- 1, Reed, Nathaniel S, AW, 1:12.55. 2, Young, Andrew c, PRY, 1:15.30. 3, Schmidt, Tyler, OH, 1:15.71.

Girls 100 Yard Breaststroke -- 1, Franck, Danielle, OH, 1:13.26. 2, Hambro, Shannon N, PRY, 1:15.47. 3, Voland, Allison L, PRY, 1:20.72.

Boys 100 Yard Breaststroke -- 1, Cervantes, Michael, OH, 1:10.35. 2, Seaman, Zach, OH, 1:21.39. 3, Dobbs, Nate r, PRY, 1:27.83.

Girls 400 Yard Freestyle Relay -- 1, OH 'A' (Dombrowsky, Allie, Franck, Danielle, Hallett-Szymanski, Kaylie, Carpenter, Marlee), 4:03.52. 2, AW High School 'A' (Murillo, Maria 14, Nasrallah, Maddy A 14, Facenda, Jaden A 16, Zick, Madeline C 14), 4:09.56. 3, OH 'B' (Cochran, Lindsay, Wilhelm, Nikki, McNutt, Bethany, Lazenby, Felisha), 4:15.80.

Boys 400 Yard Freestyle Relay -- 1, OH 'A' (Rhoades, Ian, Cervantes, Michael, Schmidt, Tyler, Wiegand, Ayron), 3:52.32. 2, PRY 'A' (Fowler, Bryce C 17, Kloster, Alex j 14, Kelso, Jordan R 15, Stiles, Dallas A 15), 4:09.12. 3, OH 'B' (Priesman, Curtis, Johnson, Kyle, Seaman, Zach, Lafountain, Michael), 4:11.81.