State swimming qualifiers

At-large berths were announced Sunday afternoon, and the 2011 State Swimming and Division Championship field is in place for this weekend.
AnthonyMoujaes
Feb 22, 2011

At-large berths were announced Sunday afternoon, and the 2011 State Swimming and Division Championship field is in place for this weekend.

There are 20 swimmers and divers from the area competing in individual events, with 10 more relays to hit the pool; Of those, 10 individuals and four relays are from Perkins, while six individuals and five relays are from Port Clinton.

In all, five local schools are represented; In Division I, Sandusky’s Taylor Vargo earned at-large berths in both the 200 freestyle and 100 breaststroke — the event in which she is the defending state champion.

Oak Harbor will send a relay and Danielle Franck, while for the second straight year, Margaretta’s Sydney Craig and Tyler Beekman represent the Polar Bears’ delegation.

The most intriguing race is the likely neck-and-neck swim between Perkins senior Stephanie Gyurke and Port Clinton’s MacKenzie Stewart in the 200 IM. Stewart has the second-best time (2:06.33) and Gyurke the third-best (2:06.40). Stewart, also the No. 2 seed in the 100 breaststroke, is the defending 200 IM champ from a year ago.

GIRLS
DIVISION I
Taylor Vargo, Sandusky: 17. 200 freestyle, 1:54.88; 12. 100 breaststroke, 1:05.86
DIVISION II
Rachel Mulvin, Perkins: 12. Diving, 323.0
Kori Penrod, Perkins: 13. Diving, 320.65
Stephanie Gyurke, Perkins: 3. 200 IM, 2:06.40; 6. 500 freestyle, 5:09.26
Elizabeth Gyurke, Perkins: 23. 200 IM, 2:14.91
Jillian Chapman, Perkins: 5. 50 freestyle, 24.14; 24. 100 breaststroke, 1:08.53
Camille Cremean, Perkins: 7. 100 butterfly, 58.02; 22. 500 freestyle, 5:19.34
Kimberly Anglin, Perkins: 18. 100 backstroke, 1:00:31; 9. 500 freestyle, 5:11.30
Emily Mariea, Perkins: 21. 200 freestyle 1:58.34
Perkins: 3. 200 freestyle relay, 1:38.781; 8. 200 medley relay, 1:51.18; 11. 400 freestyle relay, 3:39.15
Erin Seefus, Port Clinton: 18. Diving, 298.20
MacKenzie Stewart, Port Clinton: 2. 200 IM, 2:06.33; 2. 100 breaststroke, 1:03.77
Allie Reynolds, Port Clinton: 11. 200 freestyle, 1:55.56; 10. 100 freestyle, 52.93
Cheyenne Meek, Port Clinton: 22. 50 freestyle, 25.04
Port Clinton: 12. 200 medley relay, 1:52.90; 19. 200 freestyle relay, 1:43.28; 9. 400 freestyle relay, 3:37.87
Danielle Franck, Oak Harbor: 19. 100 breaststroke, 1:08.02
Oak Harbor: 21. 200 medley relay, 1:54.41
Sydney Craig, Margaretta: 13. 50 freestyle, 24.59

BOYS
Division II
Tyler Beekman, Margaretta: 16. Diving, 339.40
Michael Kessler, Perkins: 9. 200 IM, 2:00.18; 14. 100 butterfly, 53.18
Kevin Bressler, Perkins: 5. 100 breaststroke, 59.11
Perkins: 19. 200 medley relay, 1:43.35
Michael Long, Port Clinton: 22. 200 IM, 2:03.85
Josh Scott, Port Clinton: 21. 100 freestyle, 49.64
Port Clinton: 13. 200 freestyle relay, 1:31.72; 22. 400 freestyle relay, 3:26.38