SWIMMING: Sandusky Bay Conference sends 19 to state tournament

BOWLING GREEN - Perkins' Kevin Bressler and Chris Waldock and Port Clinton's MacKenzie Stewart each finished first in two events, qualifying for next wee
Fandy.com Staff
Aug 25, 2010

BOWLING GREEN — Perkins’ Kevin Bressler and Chris Waldock and Port Clinton’s MacKenzie Stewart each finished first in two events, qualifying for next week’s state meet in Canton.

A total of 19 SBC swimmers qualified as individuals for the state meet.

Waldock won the 100 butterfly (52.09) and the 200 individual medley (1:57.68) and joined teammates in qualifying for the 200 and 400 freestyle relays.

Bressler, who won the 500 freestyle in 4:48.58 and the 100 breaststroke in 59.17, also qualified for the state meet in the 200 medley relay with teammates Kevin Ebert, Alex Spence and Michael Kessler.

Stewart won the 100 breaststroke in 1:03.95 and the 200 IM in 2:06.93. She also advanced to the state meet in the 400 freestyle relay as part of the team (Allie Reynolds, Stewart, Erin Smith and Ashley Zoeller) that finished in third place.

Other boys qualifying for the state meet as individuals were Ebert (3rd in 50 free) and Michael Mulvin (third in 200 free) of Perkins Jonathan Harris (2nd in 100 breaststroke), Daniel Stewart (3rd in 100 breaststroke) and Josh Scott (4th in 100 free) of Port Clinton, Michael Gallagher (2nd in 100 back; 2nd in 200 IM) of St. Mary Central Catholic and Tyler Beekman (3rd in diving) of Margaretta.

The Perkins 400 freestyle relay team of Waldock, Mulvin, Kessler and Harris came in first and the 200 freestyle relay team of Waldock, Ebert, Harris and Mulvin finished second, both good enough to advance. Port Clinton’s 400 freestyle relay team of Scott, Michael Long, David Allen and Christian Raff also qualified, finishing fourth, as did the 200 medley relay teams of Port Clinton (Allen, Scott, Long and Daniel Stewart), which finished third, and St. Mary Central Catholic (Gallagher, Ben Shenigo, James Alexakos, Matt Stahl), which finished fourth.

Port Clinton’s Jillian Chapman and Perkins’ Kimberly Anglin were the other girls to win individual events — Chapman won the 50 free in 24.45 and Anglin won the 100 backstroke in 1:00.56.

Perkins’ Stephanie Gyurke (2nd in 500 free; 2nd in 200 IM), Katie Quinn (3rd in 500; 3rd in 100 breaststroke), Emily Mariea (3rd in 100 free) and Kori Penrod (6th in diving), Port Clinton’s Reynolds (2nd in 100 free; 2nd in 200 free), Margaretta’s Sydney Craig (2nd in 50 free) and Oak Harbor’s Olivia Porter (3rd in 50 free) qualified for the state meet as well. 

The Perkins 200 freestyle relay team (Champman, Mariea, Quinn and Gyurke) came in first and the 400 freestyle relay team of Perkins (Mariea, Anglin, Gyuurke and Cara Cremean), and the 200 medley relay team of Perkins (Anglin, Quinn, Cremean, Chapman) advanced, each finishing second.

 

Results

Boys

50 free — 3. Kevin Ebert, Perkins 22.30; 100 free — 4. Josh Scott, Port Clinton 48.97; 200 free — 3. Michael Mulvin, PER 1:46.83; 500 free — 1. Kevin Bressler, PER 4:48.58; Michael Mulvin, PER 4:50.98; 100 back — 2. Michael Gallagher, SM 54.33; 100 breast — 1. Kevin Bressler, PER 59.17; 2. Jonathan Harris, PER 1:01.15; 3. Daniel Stewart, PC 1:01.43; 100 fly — 1. Chris Waldock, PER 52.09; 200 IM — 1. Chris Waldock, PER 1:57.68; 2. Michael Gallagher, SM 1:57.74; 200 freestyle relay — 2. Perkins (C. Waldock, K. Ebert, J. Harris, M. Mulvin) 1:28.35; 400 freestyle relay — 1. Perkins (C. Waldock, M. Mulvin, Michael Kessler, J. Harris) 3:15.85; 4. Port Clinton (Michael Long, Christian Raff, Dvid Allen, J. Scott) 3:22.59; 200 medley relay — 2. Perkins (K. Ebert, K. Bressler, M. Kessler, A. Spence) 1:41.33; 3. Port Clinton (M. Long, D. Stewart, D. Allen, J. Scott) 1:41.39; 4. St. Mary Central Catholic (M. Gallagher, Ben Shenigo, James Alexakos, Matt Stahl) 1:41.46; 1 meter diving — 3. Tyler Beekman MRG 323.95

Girls

50 free — 1. Jillian Chapman PER 24.45; 2. Sydney Craig, MRG 24.69; 3. Olivia Porter, OH 24.93; 100 free — 2. Allie Reynolds, PC 53.59; 3. Emily Mariea, PER 54.36; 200 free — 2. Allie Reynolds, PC 1:55.76; 500 free — 2. Stephanie Gyurke, PER 5:07.39; 3. Kimberly Anglin, PER 5:09.35; 100 backstroke — 1. Kimberly Anglin, PER 1:00.56; 3. Jillian Chapman, PER 1:01.55; 100 breaststroke — 1. MacKenzie Stewart, PC 1:03.95; 3. Katie Quinn, PER 1:05.69; 200 IM — 1. MacKenzie Stewart, PC 2:06.93; 2. Stephanie Gyurke, PER 2:08.09; 3. Katie Quinn, PER 2:12.69; 200 freestyle relay — 1. Perkins (J. Chapman, E. Mariea, K. Quinn, S. Gyurke) 1:39.44; 400 freestyle relay — 2. Perkins (E. Mariea, K. Anglin, Cara Cremean, S. Gyurke) 3:37.90; 3. Port Clinton (M. Stewart, Erin Smith, Ashley Zoeller, A. Reynolds) 3:38.82; 200 medley relay — 2. Perkins (K. Anglin, K. Quinn, C. Cremean, J. Chapman) 1:50.09; 1 meter diving — 6. Kori Penrod, PER 326.60

Comments

Curtis

I believe both Perkins High School girls and boys ACTUALLY WON the district meet.  I'm curious if the  boys ever won it before and if so, when.  Simply reporting finish times and positions does not satisfy my curiosity!  How about you go a little deeper with your reporting?

Curtis

supreme_heretic

How about you enjoy the coverage that you are getting, instead of complaining about everything?